Monetův obraz Imprese, východ slunce dal název celému uměleckému směru impresionismu

13. listopad 2023

Datum 13. listopad 1872 souvisí s obrazem Clauda Moneta Imprese, východ slunce, který dal název celému uměleckému směru – impresionismu. Zachycuje ráno v severofrancouzském přístavu Le Havre. Od tehdy běžných stylů romantismu a realismu se obraz na první pohled lišil tím, že působí nedokončeně, jako skica. Na plátně jsou tři čluny s veslaři na zčeřené vodě, v pozadí jsou nezřetelně znát stěžně lodí a kouřící komíny. Téměř ve středu obrazu je oranžově zářící sluneční kotouč.

Podle obrysů přístavu na horizontu obrazu badatelé zjistili, že Monet při tvorbě obrazu vyhlížel z okna Grand hotelu de l’Amirauté et de Paris na nábřeží Southampton v Le Havru. Jeho rychlé, jemné dotyky štětce přenášely na plátno bezprostřednost.

Sám autor později zdůrazňoval, že mu nešlo o zachycení realistického výjevu, ale o náladu či dojem, který na něj v dané chvíli působil. Dojem se francouzsky řekne impression, odtud tedy název obrazu a podle něj pak pojmenování celého uměleckého směru.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Čenský , Jitka Novotná
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.