Monetův obraz Imprese, východ slunce dal název celému uměleckému směru impresionismu
Datum 13. listopad 1872 souvisí s obrazem Clauda Moneta Imprese, východ slunce, který dal název celému uměleckému směru – impresionismu. Zachycuje ráno v severofrancouzském přístavu Le Havre. Od tehdy běžných stylů romantismu a realismu se obraz na první pohled lišil tím, že působí nedokončeně, jako skica. Na plátně jsou tři čluny s veslaři na zčeřené vodě, v pozadí jsou nezřetelně znát stěžně lodí a kouřící komíny. Téměř ve středu obrazu je oranžově zářící sluneční kotouč.
Podle obrysů přístavu na horizontu obrazu badatelé zjistili, že Monet při tvorbě obrazu vyhlížel z okna Grand hotelu de l’Amirauté et de Paris na nábřeží Southampton v Le Havru. Jeho rychlé, jemné dotyky štětce přenášely na plátno bezprostřednost.
Sám autor později zdůrazňoval, že mu nešlo o zachycení realistického výjevu, ale o náladu či dojem, který na něj v dané chvíli působil. Dojem se francouzsky řekne impression, odtud tedy název obrazu a podle něj pak pojmenování celého uměleckého směru.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
1147. schůzka: Usiluj o něco víc, než to, co jsi, a než to, co děláš
Pouhých sedm let vyměřil osud malíři Bohumilu Kubištovi k vytvoření díla, které se stalo jedním z nosných pilířů, na nichž vyrůstá a stojí moderní české umění.
-
Vincent van Gogh. Malíř slunečnic s rozervanou duší
Vincent van Gogh se narodil 30. března 1853. Zemřel roku 1890 kousek od Paříže v městečku Auvres-sur-Oise v hostinci Ravoux na následky střelného zranění v 37 letech.
-
Vojtěch Preissig. Světově proslulý průkopník české grafiky, na něhož se málem zapomnělo
Ve vesnici Světec nedaleko Teplic se 31. července 1873 narodil Vojtěch Preissig, průkopník české grafiky. Během první světové války se zapojil do protirakouského odboje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.