Modrá krev: Rod Bubna-Litic
Setkání s potomky rodů, které v letech 1938 a 1939 deklarovaly svou sounáležitost s českým národem. A byly za to za protektorátu i po roce 1948 náležitě potrestány. Jaké jsou ale jejich současné starosti?
Další pokračování volného cyklu dokumentů o potomcích české aristokracie se tentokrát zastaví u jména Bubna-Litic. A bude to zastavení hodně pestré.
Když v roce 2009 Tomáš Černý a Martin Groman natočili dokument s bratry Františkem a Antonínem Kinskými, netušili, kam až to dospěje. V dalším roce přibyl Zdeněk Sternberk, po něm Antonín Bořek Dohalský a nakonec Tomáš Czernin. Z jednoho pořadu vznikl cyklus Modrá krev.
Navštívíte doyena rodu, Adama Bubna-Litic, i jeho sestru Eleonoru, provdanou Dujkovou. Její syn Petr vás přivítá na rodinném zámku v Doudlebách. A její dcera Monica přiblíží svůj zájem o beuronské umění.
Hubováním nikomu nepomůžu
Projdete se zámkem a navštívíte taky farmářské trhy, protože panská sídla a rody s erbem, to zdaleka není jen minulost, ale také všední každodenní práce a starost.
Dějiny rodu Bubna-Litic a svá setkání s českými aristokraty přiblíží stálý host této volné série dokumentů a autor knih Příběhy, Návraty a Paradoxy české šlechty, Vladimír Votýpka.
Po premiéře dokumentu v roce 2014 následovala debata s autory v pořadu Noční Mikrofórum. Poslechněte si ji znovu.
Poslechněte si záznamy ostatních dokumentů v audioarchivu iRadio.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.