Modrá krev: Rod Bubna-Litic

16. srpen 2015

Setkání s potomky rodů, které v letech 1938 a 1939 deklarovaly svou sounáležitost s českým národem. A byly za to za protektorátu i po roce 1948 náležitě potrestány. Jaké jsou ale jejich současné starosti?

Další pokračování volného cyklu dokumentů o potomcích české aristokracie se tentokrát zastaví u jména Bubna-Litic. A bude to zastavení hodně pestré.


Když v roce 2009 Tomáš Černý a Martin Groman natočili dokument s bratry Františkem a Antonínem Kinskými, netušili, kam až to dospěje. V dalším roce přibyl Zdeněk Sternberk, po něm Antonín Bořek Dohalský a nakonec Tomáš Czernin. Z jednoho pořadu vznikl cyklus Modrá krev.

Navštívíte doyena rodu, Adama Bubna-Litic, i jeho sestru Eleonoru, provdanou Dujkovou. Její syn Petr vás přivítá na rodinném zámku v Doudlebách. A její dcera Monica přiblíží svůj zájem o beuronské umění.

Hubováním nikomu nepomůžu

Projdete se zámkem a navštívíte taky farmářské trhy, protože panská sídla a rody s erbem, to zdaleka není jen minulost, ale také všední každodenní práce a starost.

Dějiny rodu Bubna-Litic a svá setkání s českými aristokraty přiblíží stálý host této volné série dokumentů a autor knih Příběhy, Návraty a Paradoxy české šlechty, Vladimír Votýpka.

Po premiéře dokumentu v roce 2014 následovala debata s autory v pořadu Noční Mikrofórum. Poslechněte si ji znovu.

Poslechněte si záznamy ostatních dokumentů v audioarchivu iRadio.

zámek Doudleby - sídlo rodu Bubna-Litic
autoři: Martin Groman , Tomáš Černý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...