Míša a delfinoterapeuti v zemi půlměsíce. Dokument o tom, jak zvířata pomáhají lidem
Jestli delfíni dokážou léčit ultrazvukem, bioenergií nebo na klienty působí jen zklidnění při dovolené, se nedozvíte. Ale setkáte se se těmi, kteří terapií prošli, a nahlédnete do pomyslné kuchyně delfinoterapeutů.
Hlavní protagonistkou dokumentu je Míša, tedy Michaela Freeman, která před téměř 20 lety spoluzaložila organizace Pomocké tlapky a Anitera. Ty se zabývají animoterapií – terapií za pomoci zvířat. Zvířata totiž dokážou pomoci tělesně postiženým nebo autistickým dětem ke zklidňování a rozvoji motorických funkcí. Teorií mechanismů, jak animoterapie funguje, je celá řada a Michaela měla možnost vidět a zažít na vlastní kůži, jak který mechanismus funguje v praxi. Od té doby publikovala na téma animoterapie řadu článků a o svých zkušenostech hovořila na mnoha seminářích.
Její hlavní zkušeností byly terapie se psy a koňmi, ale v posledních letech se začala poohlížet po příležitosti, jak se dostat blíže i k jiným zvířatům. Zajímaly jí terapie za pomoci slonů nebo opic, tedy inteligentnějších zvířat, která jsou primárně divoká, ale dají se ochočit a naučí se, jak pomáhat a neublížit lidem. Díky tomu se začala zajímat také o terapie za pomoci delfínů. V Česku ale nemáme žádné delfinárium, a tak začala hledat delfinoterapie v zahraničí. Shodou okolností se pak dozvěděla o Oldovi, který je jedním z mála českých delfinoterapeutů a koordinuje terapie za pomoci delfínů v Turecku.
První Oldovo setkání
Další protagonista dokumentu Olda, tedy Oldřich Bureš, se s delfíny setkal poprvé jako televizní produkční při natáčení jedné epizody reality show, která se týkala delfinoterapie. Jako vegetarián a ochránce zvířat tehdy neměl příliš dobré mínění o delfináriích, ale jeho přístup se po bližším seznámení s provozem i samotnou povahou delfínů změnil. Svět delfinoterapie ho nakonec natolik okouzlil, že si po několika letech zaplatil náročný kurz a stal se certifikovaným terapeutem. Svůj servis teď nabízí českým a slovenským klientům v turecké Antálii.
Delfíni jsou chytří
Posledním protagonistou je Hasan Ülgüt, rodilý Antalan, který se s Oldou potkává v bazénu s delfíny už sedm let. V dokumentu hovoří nejen o turecké společnosti, která je vůči autistům a tělesně postiženým mnohem otevřenější než ta česká, ale i o povaze delfínů. Je přesvědčen, že ačkoli lidé o mechanice terapií vědí z vědeckého hlediska pramálo, delfíni poznají kdo potřebuje jakou pomoc, a dokáží se dohodnout na spolupráci při léčení některých klientů.
Opravdu pomáhají?
Na to, zda delfíni dokážou léčit pomocí ultrazvuku, bioenergie nebo na klienty působí hlavně dovolená v Turecku, dokument odpověď nedá. Pomocí příběhu Míši, Oldy a Hasana se ale můžete setkat se dvěma českými rodinami, které terapií prošly, a dozvědět se jaký vliv mělo setkání s delfíny na Davida, který trpí autismem, a Věru, která má kombinované postižení.
Související
-
Bez čisticího mechanismu se plíce neobejdou. Komu nefunguje, tomu snad pomůže genová terapie
Když nám zaskočí sousto do krku, naše tělo na to zareaguje kašlem. Máme ale i mechanismus, který nás průběžně zbavuje menších nečistot, aby se nedostaly až do plic.
-
Prožily noční múru každé matky. Čtyři ženy v amatérském divadelním představení jako možné terapii
Čtyři ženy po velké, těžko popsatelné zkoušce. Čtyři příběhy. Dokument Magdaleny Šorelové o vyrování se se ztrátou dítěte. A o životě, bolesti, smutku, trápení, výč...
-
Jízda na koni pomáhá s bolavými zády i duší. Seznamte se s...
Terapie prostřednictvím koně je stále populárnější. Dokáže pomoci nejen tělesně i psychicky nemocným pacientům. Je to fyzioterapeutická metoda, která se koná na kon...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.