Miluju studovat. Jsem tak pořád na začátku a to je vzrušující, tvrdí performerka Miřenka Čechová

11. říjen 2022

Je prý víc performerkou než tanečnicí. „Balet? Tato disciplína chce ohromnou pokoru a dril. Tyto dvě síly se u mě nesetkaly. Já chtěla víc tvořit. Myslím, že jsem zlobila a byla nezkrotná duše,“ přiznává umělkyně v Blízkých setkáních. Co všechno dělá? Chce svým tancem burcovat? Jak se cítí jako matka? O čem je její oceňovaná kniha Baletky? Kde bude k vidění v příštích dnech? Poslechněte si v audiu.

Je také režisérkou, pedagožkou a autorkou. Čím se cítí být nejvíc? „Nevím, jestli bych se rozdělovala do šuplíků. Řekla bych, že jsem umělkyně, která pracuje s tělem, zvukem, obrazem. Snažím se dělat autorské věci, které promlouvají k tomu, co se děje tady a teď,“ vysvětluje Miřenka Čechová.

Miřenka Čechová

Ráda objevuje stále něco nového. „Miluju studovat. Pořád začínám a pořád jsem na začátku. Mám za sebou hodně odvětví, ale baví mě začínat od nuly a nepokračovat v tom, co jsem dělala. Je vzrušující být věčný začátečník.

„Nechci, aby se z mé profese stala rutina a práce. Chci skrze svoje umění objevovat zákoutí neprozkoumaného světa, ať už to jsou témata nebo noví lidé,“ uzavírá performerka.

autoři: Aleš Cibulka , eh
Spustit audio

Související