Milující manželka, nebo travička Karla IV.? Osudové ženy: Anna Falcká

21. duben 2017

Manželství s dcerou nepřítele trvalo jen necelé čtyři roky. Proč zemřela druhá ze čtyř manželek Karla IV. tak mladá?

Anna Falcká se narodila (asi) koncem 20. let 14. století. Byla prý opravdu velmi krásná. Císaře Karla IV. milovala z celého srdce, i když jejich sňatek byl předem dohodnutý. „Vedle zajištění potomstva, především mužského, měl královský sňatek i další úkoly,“ vysvětluje historik František Kafka.

Sňatek s nepřítelem

„Měl udržet nebo zvýšit prestiž rodu, zamezit nepřátelství nebo sjednat spojenectví a rozšířit rodové území.“ V případě Anny, dcery rýnského falckraběte a kurfiřta Rudolfa II. a Anny Korutanské, šlo právě o sňatek s dcerou muže, který stál na „opačné straně barikády“. Karel IV. si ho tak chtěl získat na svou stranu.


Účinkují: Tereza Richtrová, Viktor Dvořák, Michal Zelenka a Igor Bareš
Připravila:
Ivana Denčevová
Literární spolupráce: Hynek Pekárek
Režie: Michal Bureš

Svatba byla 4. března 1349 v Bacharachu na Rýně. Karlovi bylo 33, Anně už skoro 20 let. Pak to ale s císařem začalo jít z kopce. „Koncem roku 1350 začal Karel pociťovat v rukou, zejména v palcích, bolestné mravenčení, někdy, když se probudil, nemohl ruce ani zvednout,“ píše František Kožík v knize Kronika života a vlády Karla IV.

Otrava, nebo úraz?

Císař se začal léčit, ale kvůli mlčení královského dvora, se objevily nejrůznější spekulace podle kterých byl otráven. „Karel IV. ale nechal tyto zvěsti kolovat a nezakročil. Možná, že i pro něj byla nejjednodušší teorie, že mu někdo usiluje o život,“ říká historička Eva Doležalová.

Císař se nakonec uzdravil. O Anně se ale dál mluvilo jako o travičce. „Dnes už ale víme, že Karel nebyl otrávený, ale stal se mu nějaký úraz. Snad to byl pád z koně při rytířském turnaji.“ Jenže ve stejné době jim zemřel teprve dvouletý syn Václav. A po 13 měsících zemřela i Anna.


Proč Osudová žena?
Kolem Anny Falcké vznikly jen fámy a legendy. Osudovou ženou ale přesto byla. „Císaři totiž otevřela cestu k římské koruně. Jejich sňatkem totiž začala úspěšná část Karlovy římské politiky,“ vysvětluje historička Eva Doležalová.

Tajemná žena Karla IV.

„V historických pramenech po ní zůstalo málo stop. Nějaké najdete na hradě Karlštejně, v katedrále sv. Víta. V čase, kdy její milovaný synek zemřel, Anna fundovala věčné světlo.“ Karel IV. se stal ve 37 letech podruhé vdvocem. Navíc s jediným dědicem – dcerou Kateřinou z prvního manželství.

03690634.jpeg
autor: ide
Spustit audio