Milující manželka, nebo travička Karla IV.? Osudové ženy: Anna Falcká

4. únor 2023

Manželství s dcerou nepřítele trvalo jen necelé čtyři roky. Proč zemřela druhá ze čtyř manželek Karla IV. tak mladá? V dokudramatu účinkují Tereza Richtrová, Viktor Dvořák nebo Michal Zelenka. Hovoří historička Eva Doležalová.

Host: historička Eva Doležalová
Účinkují: Tereza Richtrová, Viktor Dvořák, Michal Zelenka, Igor Bareš
Připravili: Ivana Chmel Denčevová, Hynek Pekárek
Režie: Michal Bureš
Natočeno: 2017

Anna Falcká se narodila koncem 20. let 14. století. Byla prý velmi krásná. Císaře Karla IV. milovala z celého srdce, i když jejich sňatek byl předem dohodnutý. „Vedle zajištění potomstva, především mužského, měl královský sňatek i další úkoly,“ vysvětluje historik František Kafka.

Sňatek s nepřítelem

„Měl udržet nebo zvýšit prestiž rodu, zamezit nepřátelství nebo sjednat spojenectví a rozšířit rodové území.“ V případě Anny, dcery rýnského falckraběte a kurfiřta Rudolfa II. a Anny Korutanské, šlo právě o sňatek s dcerou muže, který stál na „opačné straně barikády“. Karel IV. si ho tak chtěl získat na svou stranu.

Svatba se slavila 4. března 1349 v Bacharachu na Rýně. Karlovi bylo 33, Anně už skoro 20 let. Pak to ale s císařem začalo jít z kopce. „Koncem roku 1350 začal Karel pociťovat v rukou, zejména v palcích, bolestné mravenčení, někdy, když se probudil, nemohl ruce ani zvednout,“ píše František Kožík v knize Kronika života a vlády Karla IV.

Otrava, nebo úraz?

Císař se začal léčit, ale kvůli mlčení královského dvora se objevily nejrůznější spekulace, podle kterých byl otráven. „Karel IV. ale nechal tyto zvěsti kolovat a nezakročil. Je možné, že i pro něj byla nejjednodušší teorie, že mu někdo usiluje o život,“ říká historička Eva Doležalová.

Císař se nakonec uzdravil. O Anně se ale dál mluvilo jako o travičce. „Dnes už ale víme, že Karel nebyl otrávený, ale stal se mu nějaký úraz. Snad to byl pád z koně při rytířském turnaji.“ Jenže ve stejné době jim zemřel teprve dvouletý syn Václav. A po 13 měsících zemřela i Anna.

Tajemná žena Karla IV.

Kolem Anny Falcké tak vznikly další fámy a legendy. Osudovou ženou ale přesto byla. „Císaři totiž otevřela cestu k římské koruně. Jejich sňatkem totiž začala úspěšná část Karlovy římské politiky,“ vysvětluje historička.

„V historických pramenech po ní zůstalo málo stop. Nějaké najdete na hradě Karlštejně, v katedrále sv. Víta. V čase, kdy její milovaný synek zemřel, Anna fundovala věčné světlo.“ Karel IV. se stal ve 37 letech podruhé vdovcem. Navíc s jediným dědicem – dcerou Kateřinou z prvního manželství. 

autor: ide
Spustit audio

Související