SERIÁL

Milena Agusová: Kameny bolesti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Milena Agusová: Kameny bolesti

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Humorně dojemný příběh autorčiny „bláznivé babičky“ ze Sardinie, která odmalička touží po „té nejdůležitější věci na světě“ – lásce. Protože jenom díky ní má život smysl. Čte Magdaléna Borová.

Autorka v knize líčí životní kotrmelce své sardinské babičky, černé ovce rodiny, ženy vášnivé, múzické, posedlé touhou po pravé lásce. Takovéto vlastnosti nepatřily ve 40. letech minulého století v konzervativním prostředí Sardinie k přednostem nevěsty, po které by toužily zástupy nápadníků.

Roky ubíhají a svérázná krasavice stále čeká na toho pravého. Nakonec se ale přece jen provdá. Za muže, kterému její rodina za války poskytla azyl. Je to sňatek praktický, z rozumu, bez lásky a vášně.

Babička si vždycky říkala, jak je ta láska divná, že když nechce přijít, tak zkrátka nepřijde, ani s postelí, a dokonce ani s laskavostí a dobrými skutky, a že je divné, že zrovna ona, ta nejdůležitější věc na světě, se prostě žádným způsobem nedá přilákat.

A přesto se jednoho dne budoucí babička Mileny Agusové dočká. Pravou lásku nachází díky „kamenům bolesti“ – ledvinovým kamenům, kvůli kterým se jede léčit do sanatoria na kontinent. Právě tam potkává muže svých snů – válečného veterána, vzdělaného, empatického krasavce s těžkým osudem. Až o mnoho let později nález tajného, pečlivě schovaného babiččina deníku odhalí, že všechno bylo ve skutečnosti trochu jinak...

Milena Agusová v roce 2018

Útlý román Mileny Agusové čtenáře vtáhne a nepustí až do poslední stránky. Okouzlí vás směsí humoru a dojemnosti. Jeho odlehčený tón ale nijak nesnižuje závažné momenty příběhu. Je napsán s odzbrojující upřímností, která vás zasáhne přímo do srdce.

O autorce

Milena Agusová se narodila roku 1959 v Janově. Už od mládí ale žije v Cagliari na Sardinii, odkud pocházejí oba její rodiče. Debutovala poměrně pozdě, jako 45letá, románem Zatímco žralok spí (Mentre dorme il pescecane, 2005). V literárních kru­zích se o ní začalo mluvit až po vydání druhého románu, jímž jsou právě Kameny bolesti.

Knížka lí­čící osudy tří generací sardinské rodiny získala řadu cen a stala se bestsellerem nejen v Itálii, ale i ve Francii a v Německu. V roce 2016 byl podle ní natočen stejnojmenný film ve francouzsko-belgicko-kanadské koprodukci v režii Nicole Garciové.

Čte: Magdaléna  Borová
Připravila: Marina Feltlová
Režie: Vít Vencl
Překlad: Alice Flemrová
Premiéra: 6. 1. 2020

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura