Michal Tučný. První banjo si vyrobil z kytary, struny podložil papírem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michal Tučný

Lacláče, starodávné brejličky, které zdobily dobrácký obličej rámovaný plnovousem, a také country. V dnešním příběhu z kalendáře uslyšíte o Michalu Tučném. Napsal Petr Váně. Moderují Jan Kovařík a Monika Valentová. 

Nepřehlédnutelný bard české country music minulého století Michal Tučný byl Pražák jak poleno a dost dlouho nebylo v jeho životě po romantice stepi a kaňonů ani vidu ani slechu.  Měl ale rád divadlo Semafor a jeho hrdinou byl Waldemar Matuška, jenž hrál na banjo. Tenhle nástroj se ale tehdy dost těžko sháněl a tak si ho vyrobil z kytary, z níž sundal dvě struny, a aby docílil toho správného zvuku, podložil struny toaletním papírem. Mezi kamarády měl přezdívku Čuňas, zpívat ho učila Eva Olmerová a jeho sen o velké kapele se splnil v osmdesátých letech.  

„Nemám rád lidi, kteří čekají, až jim někdo upraví cestu,“ prohlašoval muž, jehož životní pouť připomeneme v zítřejších příbězích. Prozradíme ještě dvě indicie: horečka a zlato.  

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Petr Váně
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...