Městská divadla pražská i dnes nesou odkaz Oty Ohrensteina

6. květen 2011
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ondřej zajíc a Jiří Janků

Našimi dnešními hosty (6. května) pořadu Je jaká je byli po 9:05 hodině ředitel Městských divadel pražských Ondřej Zajíc a dramaturg Jiří Janků.

Divadlo je práce na jejímž konci stojí často nejistý výsledek, který nemusí vždy provázet bouřlivý aplaus. Pro autory divadelních her je celý tvůrčí proces jistým způsobem adrenalinová záležitost. Tým stojící za oponou jde do každého představení naplno, i když míra úspěchu se nedá nikdy zcela ovlivnit. Divák je totiž nepředvídatelný.

Můj život je divadlo. I tak bychom mohli charakterizovat hodinu před polednem, ve které jsme hostili ředitele Městských divadel pražských (MDP) Ondřeje Zajíce a dramaturga Jiřího Janků. V letošním roce totiž MDP oslavuje již 60. sezónu a my se ve společnosti dvou vzácných hostů probírali barvitou historií. Za vznikem souboru stojí divadelnídramaturg, režisér, herec Ota Ohrenstein. „Byla to vynikající persóna, která nasměrovala Městská divadla pražská na současnou cestu. Měl unikátní nadhled a přistupoval k tvorbě velice progresivně. Dlouhá léta působil v Anglii a na jeho činnosti to bylo znát,“ dodal na adresu zakladatele MDP nynější ředitel Ondřej Zajíc. Ten se snaží držet původní vize zakladatele. Tou je především spojení obou scén Divadla ABC a divadla Rokoko do jediného gigantického celku.

02327174.jpeg

„Stále spolupracujeme s herci, kteří stáli u zrodu myšlenky Oty Ornesta. Je to pro nás obrovská čest a nezapomenutelný pocit, vidět hrát např. Bohumila Lipského. Tomu je 88 let a zkoušet s ním je prostě zážitek. Máme Květu Fialovou, Janu Drbohlavovou, Stanislava Fišera,“ pokračuje ve výčtu hvězdných jmen ředitel O. Zajíc. Bohužel některé významné osobnosti už nejsou mezi námi a nelze vyjmenovat všechny.

Telefonickým hostem Dvojky ČRo se stala také herečka Květa Fialová. Ta hostovala v MDP již v 50. letech a angažoval ji tehdy sám Jan Werich. Prozradila, že k souboru chová hluboký vztah a pozvala nás na inscenaci Fialové květy štěstí. Ta byla připravena právě k jejímu významnému životnímu jubileu.

Květa Fialová

Jedním z posledních vystoupení, které lze na podiích MDP shlédnout, je hra s názvem Viktor K. aneb Český národ neskoná. „Už několik let se věnujeme české otázce, protože divadlo by nemělo být pouze o zábavě, ale musí nabídnout i jiný pohled na současnou situaci ve společnosti,“ reflektoval aktuální program dramaturg Jiří Janků a podotkl: „Žádné jiné divadlo nemá tak široký, činoherní záběr jako my. Všechny hry nasazujeme jen kvůli tomu, že se jedná o to nejlepší, co se dá ve světe nalézt. Inscenace mají úspěch díky své nesporné kvalitě, nikoli proto, že se je snažíme nějakým způsobem profanovat.“ Pokud se zaměříme na repertoár obou divadel, 80% tvoří náročné texty a důkladně zpracovaná dramata.

Více si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru s moderátorkou Stanislavou Lekešovou...

autor: Jan Sklenář
Spustit audio