Martin Raufer, chlap se sbíječkou na kole

28. červenec 2014

Profesionální cyklistika je krásný, ale náročný sport. A netýká se to jen Tour de France. Po závodě v terénu jste zralí na prášky. Pomoct vám pak může rolfterapie!

Martin Raufer se nedávno vrátil z Kanady, kde absolvoval náročný závod na horských kolech.

„Pro mě bylo zajímavé zjištění, jak a kde všude se dá na kole jezdit. I když trasa byla určená pro horská kola, bylo to hodně náročné.“

Pro železné muže i ženy

Závod trvá týden, ale počet ujetých kilometrů by prý nikoho neomráčil. „Vtip je v tom, že je terén extrémně náročný. Obrovské kořeny, skály nebo písek, na kterém se smýkáte. Člověk si tam ze všeho nejvíc připadá jako chlap se sbíječkou.“

Víc vás bolí ruce než nohy, protože musíte kola hodně nosit. Třeba z prudkého kopce. „Jeden padlý strom jsem s kolem dokonce podlézal.“

Daniela Brůhová a Martin Raufer

Závodu se účastnily i ženy. „Byly železné. Smekám před nimi.“

Martin Raufer se na závod připravoval dva roky. „Vlastní trénink byl jednoletý a shodil jsem při něm 30 kilo. I tak jsem si mezi účastníky připadal jako tlustej chlap.“

Závod dokončil a ve své kategorii 40–50 let se umístil asi tak v polovině. „Musím říct, že když jsem po některé etapě seděl zhroucený, bylo mi v tu chvíli jedno, kolikátý skončím.“

Lék na zhuntovaná těla: rolfterapie

Ze svého předchozího sportovního života byl zvyklý na sladké. Kromě toho měl problémy se žaludkem a hlavně s páteří. „Měl jsem od ní tak silné migrény, že jsem byl na prášcích.“

Čtěte také

Pomohla mu razantní úprava jídelníčku a hlavně rolfterapie. „Natahuje se při ní tzv. vnitřní košile, kterou máme pod kůží. Člověk při ní zažívá pocit, jak by si zul malé boty nebo svlékl těsnou košili.“ Zaujalo ho to tak, že se stal sám rolfterapeutem.

Klikněte na video a podívejte se na ukázku rolfterapie!

Tour de France

Ruce Martina Raufera by potřebovali všichni, kdo letos dojeli do cíle na Champ Elysées. „Letos to bylo o to těžší, protože hodně pršelo.“ Když člověk profesionální cyklisty sleduje, má pocit, že vidí perfektně naprogramované stroje.

„Všimněte si, všichni jsou strašně hubení, protože jejich těla jsou vyšponovaná na maximum. Právě proto dochází při pádech ke zlomeninám a vážným zraněním. Jsou to kostřičky na hranici fyziologické únosnosti.“

S dopingem v cyklistice se prý ale daří úspěšně bojovat. „Je to vidět, protože závodníci jsou unavení a ne vždycky mají svůj den.“

Jak přesně funguje rolfterapie? Pro koho je určená? Kam se můžeme s horským kolem vypravit? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Daniela Brůhová , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.