Marek Orko Vácha: Boha nelze vědecky vysvětlit

19. srpen 2018

Věda a víra jsou často stavěny jako dva názorové protipóly. Že ale jdou skloubit, dokazuje Marek Orko Vácha, který je jak teologem, tak vědcem. Je možné vysvětlit boha z vědeckého hlediska?

„Nepochybně ne. Když věda vznikala, řekla si, že nás budou zajímat jen ty věci, které pohnou ručičkou přístroje. Vypravím se tedy do světa s mikroskopem, dalekohledem, pravítkem, hodinkami nebo rentgenem, tedy přístroji, které mi zvětší dosah smyslů a tím pádem si věda vykolíkuje svůj prostor.

Ten ale není univerzální. Zároveň nemůže nic říct k etice. Co je to dobro? Pokud je bůh mimo prostor a čas, tak věda jako taková nemůže jeho existenci naprosto potvrdit, ale ani vyvrátit,“ říká vědec a teolog Vácha.

Stále existuje mnoho teorií, které neumíme definitivně potvrdit. A tam kde má věda mezery si lidé řeknou, že za to může bůh. Což je podle Váchy intelektuální lenost. „Bůh mezer byl dřív. Třeba když byla bouřka. Ale takto to není. V současné aréně názorů se používá třeba pro vznik života samotného, protože tam absolutně netušíme, co se dělo. Jak vznikla ona první buňka, to si neumím ani představit.“

autoři: Vladimír Komárek , jra
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.