Marek Orko Vácha: Boha nelze vědecky vysvětlit
Věda a víra jsou často stavěny jako dva názorové protipóly. Že ale jdou skloubit, dokazuje Marek Orko Vácha, který je jak teologem, tak vědcem. Je možné vysvětlit boha z vědeckého hlediska?
„Nepochybně ne. Když věda vznikala, řekla si, že nás budou zajímat jen ty věci, které pohnou ručičkou přístroje. Vypravím se tedy do světa s mikroskopem, dalekohledem, pravítkem, hodinkami nebo rentgenem, tedy přístroji, které mi zvětší dosah smyslů a tím pádem si věda vykolíkuje svůj prostor.
Ten ale není univerzální. Zároveň nemůže nic říct k etice. Co je to dobro? Pokud je bůh mimo prostor a čas, tak věda jako taková nemůže jeho existenci naprosto potvrdit, ale ani vyvrátit,“ říká vědec a teolog Vácha.
Stále existuje mnoho teorií, které neumíme definitivně potvrdit. A tam kde má věda mezery si lidé řeknou, že za to může bůh. Což je podle Váchy intelektuální lenost. „Bůh mezer byl dřív. Třeba když byla bouřka. Ale takto to není. V současné aréně názorů se používá třeba pro vznik života samotného, protože tam absolutně netušíme, co se dělo. Jak vznikla ona první buňka, to si neumím ani představit.“
Související
-
Marek Orko Vácha: Pochybování se stalo módou. Jedinou jistotou této doby se stává nejistota
Co soudí biolog a kněz v jedné osobě o celibátu? A jak se u něj snáší věda s vírou?
-
Věda a víra si neprotiřečí. Naopak, říká Marek Orko Vácha
Říká se, že pouze dva obory lidské činnosti jsou rychlejší než fantazie autorů sci-fi. Jedním z nich jsou IT technologie a tím druhým molekulární biologie.
-
Marek Orko Vácha: Každý den mám pocit zostřování mikroskopu. Člověk najednou vidí nové a nové věci
O možnostech a hranici vědy debatovali dva přední vědci. Na čem se shodli? Kam biologie směřuje?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka