Mámy z Jiřetína

26. prosinec 2014

Mentálně postižené matky obvykle končí na ulici a jejich děti v ústavech. Jediné zařízení, které u nás těmto matkám i dětem systematicky pomáhá, je charitní Domov sv. Máří Magdaleny v Jiřetíně pod Jedlovou.

U zrodu domova stála před 20 lety nositelka ceny Charity pro rok 2010 Hana Venturová, která sama v útlém věku přišla o maminku. Mezi opuštěnými matkami si cíleně vybrala ty nejslabší.

Uprostřed léta trvajících bouřlivých teoretických diskuzí o tom, jak transformovat péči o ohrožené děti, našla se svým týmem jedinečný způsob, jak zajistit, aby děti mentálně slabých matek neztratily nenahraditelné citové pouto a zároveň se mohly rozvíjet a hledat svoji cestu podle vlastních nadání a předpokladů. Některé z nich dnes dokonce studují i na vysoké škole.

Čtěte také

Avšak Hana Venturová ani její odborný tým už v Jiřetíně pár měsíců není. Proč? I tom uslyšíte v rozhlasovém dokumentu Lenky Svobodové Mámy z Jiřetína, který vznikl v rámci rozhlasového cyklu Dobrá vůle. Mistr zvuku Roman Špála.

Rozhlasový dokument Lenky Svobodové Mámy z Jiřetína získal v roce 2015 třetí místo na 24. ročníku soutěžní přehlídky rozhlasové publicistiky a dokumentu Report.

Ostatní dokumenty Dobré vůle najdete v iRadiu.

autor: Lenka Svobodová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová