Máma v kalhotách

12. leden 2014

Máma v kalhotách je dokument Ivana Studeného o mužnosti, něze, mateřské lásce a hranicích tolerance. Příběh muže, co v ženském těle bloumal dlouhá léta Evropou, manželstvím i mateřstvím, až se usadil v malém městečku na jihu Čech a našel odvahu být sám sebou.

Malíř, herec, hoteliér, partner, student. Maty hraje víc větších i drobných životních rolí, všechny se prolínají a všechny dohromady tvoří jeden pestrý a často z vnějšku proměnlivý obraz pro čtyři páry očí. Očí nejprve dětských, jen pomalu a postupně zrajících k dospělosti. Může být Maty bál dobrá máma i po té, co svou duši převlékl do kalhot?

Maty není žena ale nemá penis. Vdávala se dvakrát, víc z lásky než z rozumu. Se svými muži vždy měla, jak říká, otevřený vztah. Druhý manžel, otec jejích čtyř dětí byl Ital. Seznámili se v Londýně, žili ve Španělsku, ale kvůli nemoci syna se přestěhovali do Čech. Tady se už delší dobu rozhárané manželství definitivně rozpadlo. Období hádek, prosycených kouřem z hašiše a marihuany, nevěr, sexuálních excesů i násilností završil Matin zlomený nos a její rozhodnutí k rozvodu a transici – změně pohlaví. Bývalý manžel se vrátil do Španělska. Maty zůstala, vlastně zůstal s dětmi v Českém Krumlově.

Podstoupil plastiku prsou, bere testosteron, pronajímá pokoje turistům, hraje divadlo, maluje, přihlásil se na uměleckou školu, učí angličtinu, pere vaří, uklízí a stará se o středoškoláky Philipa, Frederika, Palomu a devítiletou Neroli. Maty nemá ve městě moc opravdových přátel, i když se o ní, o něm a jeho rodině často mluví. V malém jihočeském městečku si lidé všímají jakési „citové vyprahlosti“ malé Neroli, která na potkání objímá i neznámé muže, nechápou, jak je možné, že chodí sama do školy i všechny kroužky.

Český Krumlov

Dokument Máma v kalhotách je nahlédnutím do všedního života prazvláštní rodiny. Nabízí otevřenou, snad až obnaženou diskuzi o mateřství, ženství i mužství s penisem i bez penisu.

Dokument Máma v kalhotách získal na přehlídce rozhlasové tvorby REPORT 2013 třetí cenu v kategorii dokument.

autor: Ivan Studený
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...