Majer
Příjmení Majer je počeštělé jméno ze středohornoněmeckého apelativa meier, které označovalo původně správce dvora, pak nájemce, posléze velkostatkáře. U Židů se příjmení Majer vykládá z hebrejského meir, tj. „učitel“. V obou případech jde tedy o kategorii pojmenování podle stavu a zaměstnání. Formu příjmení Majer dnes nosí 4838 obyvatel, variantu Mayer pak má 1888 nositelů. Patří mezi nejčastější německá příjmení u nás.
Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 111; M. Knappová, Naše a cizí příjmení v současné češtině, Liberec 2002, s. 205; J. Matúšová, Německá vlastní jména v češtině, Praha 2016, s. 61; V. Mates, Jména tajemství zbavená 1, Praha 2002, s. 158–159; J. Beneš, Německá příjmení u Čechů, Ústí nad Labem 1998, s. 244; R. a V. Kohlheimovi, Lexikon der Familiennamen, Berlin 2008, s. 419–420
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.