Máj 2014
V roce 2013 se České Budějovice změnily v bojiště. Nebo alespoň jedna jeho část – sídliště Máj. A největší jihočeské město tak dostalo punc rasistického hnízda a zdejší lidé cejch netolerantních.
Sídliště Máj v Českých Budějovicích se už dlouho považuje za špatnou adresu. Události minulého léta ho dostaly mezi "vyloučené lokality", kde jsou problémy v soužití s Romy.
Jak se to s lidmi stalo, že se jejich jihočeská rybí krev začala vařit? A co přimělo souseda, aby házel kameny po tom, vedle koho léta víceměně v pohodě žije?
Bylo loňské horké léto pro zdejší ponaučením? Vzpamatovali se z té podivné mediální slávy? Rok se s rokem sešel, horké hlavy zchladly, media řeší jiná akčnější témata a lidé na Máji žijí dál.
Po roce na místě činu
Dokument Máj 2014 má jedinou, nicméně nemalou ambici: dát lidem zvenčí nahlédnout do každodennosti jednoho obyčejného sídliště, kde žijí lidé své kromobyčejné životy.
Možná že stejně jako autorka zjistíte, že láska, nenávist, ale i tolerance a úcta člověka k člověku má spoustu podob. A rozhodně není černobílá. Stejně jako svět, ve kterém žijí lidé na českobudějovickém sídlišti Máj.
Záznam tohoto dokumentu i ostatních dokumentů Dvojky najdete v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.