Lucia Berlinová: Manuál pro uklízečky
Povídky o ztracených duších vyprávěné se směsí humoru a melancholie. Výběr z „nejutajovanějšího amerického pokladu“ v rámci povídkového žánru uslyšíte na Dvojce v kratších blocích v březnu, dubnu a květnu. Navíc u nových dílů exluzivně prodlužujeme dobu poslechu každého dílu na jeden měsíc.
Během svého bouřlivého života stihla autorka být opuštěným (a zneužívaným) dítětem, bohatou mladou ženou i bohémskou hipsterkou. Pracovala jako spojovatelka, recepční v nemocnici, uklízečka, asistentka a vysokoškolská pedagožka. Psala povídky, vychovávala své čtyři syny a bojovala se závislostí na alkoholu.
Všechny tyto zkušenosti se promítly do jejích povídek. Jejich hrdiny jsou většinou lidé žijící na okraji společnosti, opuštění, nemajetní, ztracení. Rozhodně ale nečekejte atmosféru zmaru a deprese. Naopak. Všechny texty se vyznačují radostí ze života, svérázným humorem a láskou k bližnímu.
Jsou psány jednoduše, přímočaře, s velkou upřímností a nesmírnou empatií. Ať už se odehrávají v nemocnici, v domově důchodců nebo na odvykačce, všude najdete světlé, pozitivní stránky, které člověku dávají sílu neztrácet naději a jít dál.
O autorce
Lucia Berlinová se narodila jako Lucia Brownová roku 1936 na Aljašce. Její otec byl důlním inženýrem a kvůli jeho práci se rodina stěhovala mezi Idahem, Kentucky a Montanou. V roce 1941 odjel do války a matka se spolu s dcerami odstěhovala do El Pasa za dědečkem, prominentním zubařem, závislým na alkoholu. S nadměrným pitím se celý život potýkala i Luciina matka.
Krátce po válce se otec s rodinou přestěhoval do Santiaga de Chile, kde vedli blahobytný život. Lucia dokončila studia střední školy a zapsala se na univerzitu v Novém Mexiku. Brzy se provdala a porodila dva syny, ale manžel sochař ji záhy opustil. Podruhé se provdala za pianistu, se kterým odjela do New Yorku, ale ani tento vztah nevydržel a Lucia se s dětmi odstěhovala do Mexika. Do třetice se provdala za zámožného, charizmatického, ale drogově závislého Buddyho Berlina, se kterým měla další dva syny.
Přes dvacet let žila v Kalifornii, na začátku 90. let strávila dva roky v Mexiko City, kde se starala o sestru umírající na rakovinu. Od roku 1994 učila na Coloradské státní univerzitě. Za svého života Berlinová publikovala povídky v menších časopisech, později vydala několik sbírek v nezávislých nakladatelstvích. Zemřela roku 2004 v Marina del Rex v Kalifornii.
Až posmrtně vydaná sbírka Manuál pro uklízečky (A Manual for Cleaning Women, 2015) jí přinesla zaslouženou, i když opožděnou slávu a byla označena za „nejutajovanější americký poklad“ v rámci povídkového žánru. Stejně kladně byla přijata i následující sbírka Evening in Paradise (2018) a memoár Welcome Home (2018).
Související
-
Jak přežít karanténu? Máme pro vás tipy k poslechu
Probrali jsme se za vás archivem a vytipovali jsme to nejlepší. Najdete tu nečekané chuťovky pro fanoušky Historie zločinu, milovníky Toulek českou minulostí a dalších.
-
Zamilovaná dvojka: Milenci nechrápou
Četba z románů Nikoly Tachecí Milenci nechrápou a Milostná píseň pro kočku.
-
Halina Pawlowská: Zážitky z karantény
Jak přežít nucenou izolaci s vlastní devadesátiletou tchýní? Autentický deník ze dnů koronavirové epidemie v jedinečné autorské intepretaci.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.