Lorek
Příjmení Lorek se vykládá z rodného jména Lorenc, což je německá varianta jména Laurenc, českou podobou je Vavřinec. Laurenc je jméno latinského původu, které znamená „pocházející z města Laurentum“ – název města je odvozen z latinského laurus, tj. „vavřín“, přeneseně „vítězství“. V současnosti u nás žije 122 nositelů příjmení Lorek. Příjmí je doloženo i v Polsku, tam dokonce již v roce 1399.
Použitá literatura:
J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 109; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 33; K. Rymut, Nazwiska Polaków: słownik historyczno-etymologiczny díl II, L–Ż, Kraków 2001, s. 25; J. Beneš, Německá příjmení u Čechů, Ústí nad Labem 1998, s. 198; M. Knappová, Jak se bude vaše dítě jmenovat?, Praha 2010, s. 216 (Laurenc)
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.