ON-LINE ROZHOVOR: Ledviny, onemocnění a léčba

12. březen 2015

K čemu vlastně ledviny slouží? Co je to dialýza? Jak ovlivňuje život pacienta? Na otázky odpoví ve čtvrtek 12. března v 10:30 MUDr. Zuzana Bitterová z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Dnes je Světový den ledvin. Podle odhadů se vyskytuje chronické onemocnění ledvin u každého desátého člověka. Spíše než oslavy je tedy na místě prevence. Selhání ledvin, nejzávažnější postižení ledvin, nastane přibližně u 1 % z pacientů.

Bohužel téměř polovina z těchto nemocných přichází až ve stadiu nezvratného chronického selhání ledvin, kdy se musí zahájit dialyzační léčba. Jedním z důvodů je, že výraznější příznaky onemocnění se objevují až v pokročilém stadiu, kdy už je nutné funkci ledvin nahradit dialýzou nebo transplantací. Poměrně brzy lze zjistit onemocnění ledvin z laboratorních vyšetření. Chronické selhání ledvin je bez náhrady funkce ledvin neslučitelné se životem. V podstatě existují tři možnosti jeho léčby: transplantace ledviny, hemodialýza a peritoneální dialýza, které se také říká dialýza břišní nebo domácí.


Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.