Lidé z Arnhemské země. Pozoruhodná cesta do světa původních obyvatel Austrálie
Jsou tajemní a v ledasčem nepochopitelní. Mnozí z nich stále žijí v klanových společenstvích a snaží se dodržovat zákony, které jim, jak jsou přesvědčeni, předali duchové dávných předků. Tradice a zvyky Aboriginců přežily 15 000 let. Fascinují svojí historií, kulturou i duchovním životem. Málokoho ale mezi sebe přijmou. Muži jménem Aldaman se to podařilo.
Související
-
Indiáni přišli do Ameriky dříve, než se soudilo. A někteří z nich byli příbuzní Austrálců
Nové genetické studie pomohly sestavit přesnější rodokmen domorodých obyvatel obou Amerik. Nedořešenou otázkou jsou dědičné znaky svědčící o jejich příbuznosti s Au...
-
1069. schůzka: Obrazy jsou živé bytosti
Tento díl Toulek jsou vskutku dvojnásob hodny toho jména, neboť v nich opustíme historickou zemi českou, moravskou i slezskou, a vydáme se k protinožcům.
-
Svět je pestrý. Je důležité připomínat, co lidi spojuje, říká etnolog Martin Rychlík
Za knihu Dějiny lidí dostal cenu Magnesia Litera. Které lidské odlišnosti ho nejvíce fascinují a je něco, v čem se nelišíme vůbec? A proč je v knize tak důležité číslo 73?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.