Leksellův gama nůž. Přístroj, na který se v celonárodní sbírce složili Češi
První operaci Leksellovým gama nožem provedli 26. října 1992 v pražské Nemocnici Na Homolce. Využívá se k léčbě zhoubných i nezhoubných nádorů nebo cévních defektů v hlavě. Samotnou léčbu si lze laicky představit tak, že pacient má nad hlavou helmu připomínající cedník a každým malým otvorem v ní prochází jeden paprsek záření. Sám o sobě je neškodný. Všechny paprsky se pak uvnitř hlavy protnou v ohnisku, které lékaři předem určili. Síla paprsků se spojí a zničí nádor.
Největší výhodou této metody je její přesnost, která se pohybuje pod hranicí 1 milimetru a také fakt, že lékaři nemusejí do pacientovy hlavy pronikat chirurgicky. Jak už je patrné z názvu, gama nůž je dílem švédského vědce Larse Leksella.
Česko získalo tento přístroj díky celonárodní sbírce, kterou zorganizovaly Nadace Charty 77 a Výbor dobré vůle Olgy Havlové. Vybralo se v ní na tu dobu neuvěřitelných 160 milionů korun. Tváří sbírky byl dvanáctiletý Míša, kterému léčba na gama noži v zahraničí zachránila život. Od roku 2009 funguje v Nemocnici Na Homolce nový typ gama nože a za uplynulých 30 let jím lékaři ošetřili přes 24 tisíc pacientů.
Související
-
Leksellův gama nůž
Host: MUDr. Roman Liščák, primář Oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie. Moderuje Tereza Stýblová
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.