Legendární Ford Mustang Františka Koudelky. Chtěl ho koupit herec Josef Dvořák

28. leden 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ford Mustang z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!

Ford Mustang se objevil hned v několika různých filmech. Nejznámější roli měl v komedii Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje!

Určitě si vzpomínáte na slavnou scénu, ve které za volantem růžového amerického kabrioletu pelášil herec Luděk Sobota na zámek Konopiště. V jednu chvíli ukazovala ručička tachometru rychlost okolo 220 km/h. To auto bylo zkrátka zázrak. A pořád je. Aspoň mezi sběrateli.

Ten filmový ale kromě hracího zařízení, které do auta naistalovali filmoví rekvizitáři, žádný elegán nebyl. „Tehdy jsem neměl žádnej auťák a sháněl něco. No a tenhle Mustang měl bláznivou růžovou barvu. Říkal jsem si: Čoveče, musíš se seznámit s majitelem a koupit to,“ vzpomíná Josef Dvořák.

Herec ve filmu ztvárnil automechanika Béďu Hudečka a sám se automechanikem vyučil. „Protože jsme Mustanga měli v dílně na jámě, bylo mi při pohledu zespoda jasný, že je to dokonalá past.“ I filmový štáb se prý obával, aby Ford Mustang posloužil pro všechny potřebné scény. Nakonec se to povedlo.

autor: Adam Kebrt
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová