Legenda o ctnostné Dobromile. Duchařská komedie s Václavem Postráneckým

6. únor 2021

Komedie Květy Legátové o chytré ženě, která vyzrála nad nástrahami ďábla, nabídla herecké příležitosti pro Alenu Mihulovou, Václava Postráneckého, Aloise Švehlíka a další herce. Poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas do 13. února 2021.

Účinkují: Václav Postránecký, Karel Pospíšil, Alois Švehlík, Alena Mihulová, Petr Šplíchal, Kateřina Kamarádová, Dana Reichová a Hana Matoušková
Napsala: Květa Legátová
Dramaturgie: Jana Weberová
Zvuk: Milan Křivohlavý
Zvuková spolupráce: Petr Šplíchal
Hudba: Michal Rataj
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: 1998

Když v roce 2000 vyšly povídkové knihy Želary a Jozova Hanule, bylo to pro zdejší širší čtenářskou obec první setkání s tehdy již jedenaosmdesátiletou spisovatelkou Květou Legátovou. Zájem o autorku vyvrcholil filmovou adaptací novely Želary a Státní cenou za literaturu, která byla Květě Legátové udělena v roce 2002.

Květa Legátová a rozhlas

Václav Postránecký

Pro posluchače rozhlasu, zvláště ty, kteří v programu vyhledávali původní rozhlasové hry, však jméno brněnské autorky nebylo neznámé. S rozhlasem spolupracovala Květa Legátová od konce 40. let, na přelomu 50. a 60. let patřila k okruhu brněnských rozhlasových dramatiků, jako byli například Milan Uhde nebo Antonín Přidal.

Po nucené odmlce v době normalizace se rozhlasoví režiséři mohli ke hrám Květy Legátové vrátit v 90. letech minulého století, kdy také vznikla inscenace Ivana Chrze Legenda o ctnostné Dobromile.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio