Lásko prokletá... Zemřela výjimečná zpěvačka Hana Hegerová. Připomeňte si nejkrásnější šansony

23. březen 2021

Ve věku 89 let zemřela královna šansonu Hana Hegerová. Zaposlouchejte se do překrásných melodií, které zazněly v pořadu Zlaté časy Václava Kopty před dvěma lety. Na zpěvačku zavzpomínáme i v dakších pořadech Dvojky. Po 17. hodině si pusťte Tobogan v pyžamu a od 19 hodin v Srdcovkách na Hanu Hegerovou zavzpomíná Miloš Skalka.
 

Václav Kopta měl k Haně Hegerové osobní vztah. Jeho otec Pavel Kopta byl jedním z autorů textů. 

Hana Hegerová se narodila v roce 1931 na Slovensku jako Carmen Farkašová. Navštěvovala baletní školu, herectví, působila v několika divadlech a zahrála si i ve filmech Frona nebo Naděje. Její profesionální kariéra začala náhodou.

Hvězda divadla Semafor

„Začala jsem zpívat kvůli uhlí. Nechtěla jsem být zpěvačkou, jenom jsem potřebovala uhlí, vysavač a lednici.

Čtěte také

Tak to je moje cesta ke zpívání, pak to rozhodl Janek Roháč,“ vzpomínala.

V Praze se Hegerová stala jednou z hvězd divadla Semafor, kde začala zpívat šansony. Sáhla i po repertoáru Edith Piaf.

Od poloviny 60. let se pak Hegerová vydala na sólovou dráhu. Psali pro ni nejlepší textaři té doby Pavel Kopta (otec autora tohoto pořadu), Pavel Vrba, Zdeněk Rytíř a později i Michal Horáček.

autor: Václav Kopta
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.