Ladislav Špaček: Etiketa není soubor pravidel, ale životní styl

22. leden 2014

Jeho jméno je neodmyslitelně spojeno s Václavem Havlem, pro kterého pracoval jako tiskový mluvčí. Spolupracoval však také jako redaktor s Českou televizí. A v současné době vysvětluje zásady etikety. Řeč je o Ladislavu Špačkovi, se kterým si na Dvojce povídala Martina Kociánová.

Ladislav Špaček rozděluje dvě patra společenského chování. Tím prvním je slušnost, která nás provází po celý den. "Musíme ji převzít z rané výchovy nebo pozorováním světa kolem nás," popisuje. "Slušnost musí fungovat i v hospodě čtvrté cenové skupiny," domnívá se.

"A pak je tu etiketa vyšších pater," zmiňuje. Právě ta upravuje, jak se máme chovat v restauraci nebo třeba na večírku. Nesvazujeme se však zbytečně různými pravidly? Podle Ladislava Špačka je etiketa jako jízda autem - až desátá nebo patnáctá jízda nás začne těšit. "Etiketa nás osvobozuje. Pokud známe její pravidla, můžeme se kochat situací," vysvětluje.

Žena nesedí u stolu proto, aby se najedla, ale aby byla krásná

Upřímnost považuje Ladislav Špaček v některých situacích za poměrně brutální, protože etiketa nás vede k tomu, abychom si říkali to příjemné. Je opravdu nutné lhát? "Je to nutné, abychom obrušovali hrany," míní. Ani mlčení nepovažuje za dobrý kompromis. "Když přijdu na návštěvu na večeři a mlčím, je jasné, jak mi chutnalo," nastiňuje.

Podání ruky (ilustr. obr.)

I etiketa se časem mění a přizpůsobuje současné společnosti, protože s některými situacemi Guth-Jarkovský ve své době nepočítal. "Žena dnes může pozvat muže do restaurace," uvádí příklad a vzápětí připomíná, že žena u stolu nesedí proto, aby se najedla, ale aby byla krásná. Právě proto má sedět na třetině židle.

Jaká jiná pravidla vyplývají z historie? A kdy učitel etikety porušuje některé zásady a kousne si do rohlíku? Nejen to jste mohli slyšet po 11. hodině.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.