Kudy vedly vaše první kroky na cestě ke zpívání?

30. leden 2012

Měl jsem muzicírování v rodině - jak po mamince, tak po tatínkovi.

Rodiče pocházeli z jihočeských vesniček, takže už v dětství se rodil můj vztah k písničkám, které tak rád zpívám. Mnohé z nich jsem znal už jako malý kluk! Tatínek výborně hrál na housle, maminka na klavír a krásně zpívala. Strýček František Pícha byl profesorem na konzervatoři v Praze a velkým sběratelem jihočeských lidových písní. Proto když jsem dostal první nabídku, abych zazpíval takzvanou lidovku, nedělalo mi to žádné problémy. Některé ty krásné písničky jsou staré jako já; třeba Vackova Cikánka je ještě o rok starší.

(citace: autora Milana Koukala z publikace Dechovka - historie a současnost naší dechové hudby, vydavatel: Nakladatelství Slovart, Praha 2007)

autor: Josef Zíma
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...