Konec občanské války v Kolumbii? Je to jen hra politiků
Je jihoamerická Kolumbie zemi, kde mezi sebou válčí drogové kartely? Nebo se tam dá žít úplně normálně?
„Na vlastní oči jsem nic podobného neviděl. Myslím, že je to spíš politická hra, aby to vypadalo, že se něco děje. Ale život obyčejných lidí to nepoznamenalo,“ říká nakladatel Václav Tobořík.
V Kolumbii je občanská válka už 50 let. Vyžádala si životy čtvrt milionu lidí. Koncem loňského září byla podepsána dohoda mezi vládou a povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie. „Určitě jsem se nějak ohrožený necítil. Mým velkým handicapem ale bylo to, že neumím ani slovo španělsky. Mylně jsem se domníval, že se tam domluvím anglicky.“ Kolumbie podle Toboříka zatím ani na turisty připravena není. A nejde jen o jazyk, ale velmi exoticky na něj působilo i letiště v hlavním městě.
Václav Tobořík podnikl cestu z kolumbijského hlavního města Bogoty do 60 km vzdálené Zipakiry, kde žila jeho dcera. Navštívil ale i karibský ostrov a sousední Panamu.
Bogotá
„Když vystoupíte z letadla, tak v té budově není vlastně vůbec nic. Ani nějaký informační stánek, kde byste se mohli něco dozvědět,“ vzpomíná na svůj první kulturní šok, který v Kolumbii zažil. Potkal prý pouze jednoho policistu se psem, který mu očichal zavazadlo, což by očekával spíš při odletu ze země.
Zajímavý je prý i přístup směnáren, kde jsou spíš než na váš podpis vybaveni snímačem otisků prstů. „Všechno je tam úplně jinak a nějaká intuice Evropana vám je k ničemu.“ Velmi komplikovaný je i systém městské dopravy. Snad jediné, co opravdu funguje, je označení ulic. Nemají totiž názvy, jen čísla.
Památky? Jen pár ulic
Pokud jste milovníkem koloniálních památek, najdete je v malém centru Bogoty. „Přes svou velikost to tam ale opravdu žije. Lidé sedí u malých stolků na ulicích, jedni hrají šachy a druzí hrají třeba na trubku,“ vzpomíná. Všude kolem jsou ale obrovské mrakodrapy a další se staví. „Boom, i ten turistický, mají určitě ještě před sebou,“ dodává.
Víc si poslechněte záznamu v Archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.