Komentátor Dusík: V Česku chybí kvalitní sportoviště pro děti a mládež. Stoleté sokolovny už nestačí
Hostem pořadu je Michal Dusík, nejuniverzálnější sportovní komentátor v České republice a šéfredaktor Redakce sportu České televize. Jak se za posledních 30 let proměnila profese sportovního komentátora a jaká je podle něj dostupnost sportu v Česku? A existuje sport, který Michal Dusík ještě nekomentoval?
„Ještě nikdy jsem nekomentoval šerm, což je škoda, protože je to nádherný sport. Všem bych doporučoval, aby si ho vyzkoušeli, je to neskutečná zábava a zároveň učí možná až starosvětské úctě k soupeři,“ odpovídá zvesela komentátor.
Na otázky ohledně dostupnosti sportu v Česku už odpovídá s vážnějším tónem. „Neříkám, že u nás má sport tragické podmínky, ale rozhodně by mohly být lepší. Měly by se zlepšovat především pro mládež a pro děti,“ vysvětluje.
„Je potřeba mít víc sportovních center, lepší tréninkové podmínky, ale hlavně lepší zázemí, od regenerace po rehabilitaci. Sport je dnes hodně založený na tom, že se při tréninku sledují různé biochemické parametry a tomu se trénink přizpůsobuje, to tady určitě chybí.“
Kvalitní sportoviště? V ČR nejsou
Jako hlavní dluh českého sportu Michal Dusík označuje chybějící kvalitní sportoviště. „Máme tady spousty tělocvičen a sokoloven, které jsou staré 100 let. A to je průšvih. V takových domech je pak dražší i provoz, energie stojí víc.“
Čtěte také
„Buďme rádi, že nadšenci, kteří sport v takových místech stále provozují, se pořád mládeži věnují. Musíme ale upravit podmínky. Jedině tak si děti budou moct najít lásku ke sportu.“
Vybírání sportu rodiči je podle komentátora pro děti nezdravé. „Vzniká tam pak na děti tlak, rodiče čekají, že to ve sportu někam dotáhnou. A dítě na sport vlastně chodí za trest. To je špatně. Pojďme nechat děti, ať si sporty vybírají sami, ať se sportem baví.“
„Říká se, že děti dneska jen sedí u počítačů,“ dodává Dusík. „Není to ale pravda. Je to jen o tom, co jim nabídneme. Pokud jim nabídneme vhodnou alternativu, rádi si ji vyberou.“
Kolik medailí jste přivezli?
Čeští olympionici a olympioničky přivezli z Letních olympijských her v Paříži pět cenných kovů. Spolu s tím se rozhořela debata, zda je to hodně, nebo málo.
Čtěte také
„Nemyslím si, že lze úspěšnost sportu poměřovat jenom počtem medailí,“ říká komentátor Dusík. „Několikrát byli naši sportovci kousíček od medaile. Kdyby jich získali 10, říkalo by se, že je na tom sport výborně, když pět, tak říkáme, že špatně.“
„Pořád se ale pohybujeme v rámci statistické chyby. Sport je to pořád stejný,“ dodává. „Počet medailí je zavádějící kritérium.“
Související
-
Dennodenně se bijeme za český šerm. Jsme takoví mušketýři, usmívají se medailisté z Paříže
Martin Rubeš, Jakub Jurka, Jiří Beran a Michal Čupr tvoří šermířský tým, který na olympiádě v Paříži pro Česko vybojoval bronzovou medaili. Jaká to byla zkušenost?
-
Jak se změnil sport, hudba i životní styl za 10 let? Otevřeli jsme schránku s předpovědí budoucnosti
Ve čtvrtek 18. 5. ve 20:15 oslavil Český rozhlas 100 let. Minutu poté byla otevřena schránka se vzkazy z roku 2013. Jak jsme si mysleli, že bude Česko v roce 2023 vypadat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka