Klaus po mně hodil lahvičku s inkoustem, vzpomíná novinářka a publicistka Jana Klusáková
Jana Klusáková se právě vrátila z Petrohradu. Doprovázela soubor baletu Národního divadla, který dovedl učarovat tamnímu publiku.
Říká se, že Petrohrad je jedním z hlavních světových center baletu. Na místě nalezneme slavnou petrohradskou baletní školu, která je považována za jednu z nejlepších. Děti se tam v tanci zdokonalují už od předškolních let.
Přesto seskupení Petra Zusky s představením Sólo pro tři, sklidilo velký úspěch. Místní publikum bylo udiveno, že je možné tančit na verše. „Pověst českého baletu v Rusku je velice dobrá, i když při závěrečném setkání umělců bylo patrné, že Rusové českou kulturu příliš neznají,“ prozrazuje Jana Klusáková.
Poznat skutečné Rusko
Na Filosofické fakultě UK vystudovala filologii, ruský a český jazyk. Tehdejší SSSR navštívila poprvé v roce 1960. Tenkrát jako mladá studentka, která sehrála v Moskvě roli informátorky.
„Musela jsem tehdy hovořit o Československu a podávat moskevským obyvatelům informace.“ Aktuálně se v Moskvě i Petrohradě prý žije dobře, ale jak říkají Rusové, jde pouze o „výkladní skříně“. Pokud chce člověk poznat skutečné Rusko, musí hledat jinde.
Setkání Havla s Gorbačovem
Vzpomínalo se i na leden 1990 v Kremlu, kdy Klusáková tlumočila první setkání tehdejšího prezidenta Václava Havla s ruským politikem Michailem Gorbačovem. Ten byl zprvu skeptický, ale prezidenta si nakonec oblíbil.
Položil mu prý otázku: Co byste říkal, kdybych se také stal prezidentem? A Havel odpověděl: No, určitě se staňte prezidentem. Tím bylo klíčové setkání uzavřeno. Gorbačov se posledním prezidentem vskutku stal. Při setkání se tehdy mj. projednával termín odsunu ruských vojsk z ČR.
Vyhazov a vězení
Na předrevoluční doby ovšem vzpomíná náš host se známkou zármutku v hlase. 20 let musela být ve svobodném povolání a v roce 1971 byla donucena odejít z Ústřední půjčovny filmů.
Naštěstí ale uměla dobře překládat, takže vyhazov nebyl fatální. Rozhodně ne tak, jako chvíle strávené ve vězení za pašování zakázané literatury a následný nátlak ze strany státu. Ten se odehrával skrze rodinu a jejího syna Pavla Klusáka.
Naštvaný Klaus
Po roce 1990 pro Janu Klusákovou nastala nová životní etapa. Pustila se do knižních rozhovorů. Z významných jmen můžeme jmenovat např. Jana Rumla, Fedora Gála, Olbrama Zoubka, Václava Klause, Otakara Motejla a mnoho dalších.
„Lidi tenkrát hodně zajímala politika. Vylidnily se ulice, když šly zprávy, což už se dnes nevidí.“ Nejvíc ale vzpomíná právě na rozhovor s prezidentem Václavem Klausem, který společné setkání nervově neunesl.
Při otázce „Kde se stala při privatizaci chyba?“ mrštil směrem k Janě Klusákové lahvičkou inkoustu, a jak novinářka s úsměvem říká: „Kdyby se tenkrát chtěl trefit, trefil by se.“
Související
-
Jana Klusáková: Už jsme přišli o víc. Dokument Pavly Dluhoschové
„Už jsme přišli o víc“ je motto rozhlasové a televizní moderátorky, publicistky a překladatelky Jany Klusákové. O co všechno přišla ona sama a co v životě získala?
-
Jak mě po návratu z ruzyňské věznice přijal můj pětiletý syn? Vzpomíná publicistka Jana Klusáková
Jana Klusáková je publicistka, rozhlasová a televizní moderátorka, také překladatelka a tlumočnice z ruštiny. Proč upustila od nápadu vystudovat medicínu?
-
Když se nekecá, tak to má cenu, říká Jana Klusáková. Vstoupila do Síně slávy Českého rozhlasu
Do Síně slávy uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Janu Klusákovou. Tlumočnici, překladatelku, publicistku, ale také, jak o sobě tvrdí: kuchařku, pradlenu a maminku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka