Svědek dobra. Černá komedie se Soňou Červenou a Martinem Myšičkou v hlavních rolích
10. října 1998 tráví Jan Čejka svůj osmistý padesátý šestý den v pankrácké věznici. Slušný, přívětivý člověk, připravený sloužit dobru. Tak kde se to celé zvrtlo?
10. října 1998 tráví Jan Čejka svůj osmistý padesátý šestý den v pankrácké věznici. Trpělivě a spořádaně, ostatně tak se choval vždycky. Slušný, přívětivý člověk, připravený sloužit dobru. Tak kde se to celé zvrtlo? Čejka si koupil statek. Polorozpadlé stavení opředené pavučinami a historkami o šílenství a špatných koncích všech předcházejících majitelů. Jenže Čejku sem něco přitáhlo. Dokonce tak silně, že odmítl nabídku přijmout čestnou funkci a bydlení v ústředí společenství Svědků Jehovových, s nimiž spojil svůj dosavadní život. Namísto toho přenechal byt synovi Ivanovi, pořídil si párek čínských prasátek a oddal se uprostřed studeného podzimu venkovskému hospodaření. Komu patří tajemný hlas, který ho přiměl k nečekanému kroku? A k čemu je Čejka uprostřed vlhkých zdí starého domu povolán?
Při práci na jiném projektu měla autorka Klára Fleyberková možnost seznámit s okolnostmi reálného zločinu vícenásobného vraha Ivana Roubala. Střípky událostí spojené s jeho osudem spolu s dalšími inspiračními zdroji přetavila do svébytného příběhu vychýleného jedince, který je schopen své skutky zaštiťovat dobrými úmysly anebo dokonce skutečně uvěřit tomu, že koná dobro, v jehož rámci je možné dopustit se čehokoliv... Příběh jejího hrdiny balancuje na hraně černé komedie, vystupuje z obvyklého řetězce příčin a důsledků a motivace ke zločinu se rodí mezi nebem a slámou na podlaze prasečího chlívku. Také režisérka Bela Schenková se spolu s hudebním designérem Jakubem Ratajem vydala při realizaci inscenace cestou budování nepopisných situací, stylizační zkratky a zvukového napětí.
Klíčové bylo exkluzivní obsazení Soni Červené do role tajemného hlasu, který Jana Čejku, v podání Martina Myšičky, navštěvuje v jeho novém domově. Paní Červená se nejen suverénně a inspirativně zhostila úlohy předepsané textem, ale svou jedinečnou hlasovou improvizací pomohla vytvořit zvukový plán rozhlasové inscenace.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.