Kingsley Amis: Šťastný Jim. Komedie s Pavlem Neškudlou, Viktorem Preissem nebo Hanou Maciuchovou
Dramatizace románu klasika britského humoru o mladém učiteli, který svými eskapádami bourá stereotypy a vyvádí z rovnováhy zkostnatělou společnost provinčního města.
Když si kdysi mladý student Jim Dixon volil univerzitní obor, rozhodl se pro medievalistiku zkrátka proto, že tam byly nejlehčí přijímačky. A netušil, že ve středověku uvízne „jako v pasti na myši“.
Po studiu se tak sám stává vysokoškolským pedagogem na univerzitě v provinčním městě, kde každý o každém ví všechno, a není tu horšího provinění než se vymykat průměru a vyčnívat z řady. A to se Jimovi, bohužel, děje na každém kroku.
Zamotává se do vlastních trapasů
Horké chvilky zažije během uměnovědného víkendu, který ve svém domě pořádá šéf katedry historie profesor Welch. Nejenže si hned znepřátelí Welchovic nafoukaného syna Bertranda, ale v noci propálí povlečení a přikrývky v hostinském pokuji.
K jeho úžasu mu v zahlazení stop pomůže Bertrandova krásná přítelkyně Christina Callaghanová. Ta se tak stane světlým bodem Jimových dnů, ale zároveň trnem v oku přepjaté a neurotické kolegyni Maragaretě Peelové, která si na Jima dělá nepokrytě nároky.
Vzájemné vztahy postupně houstnou a Jim se uprostřed maloměšťácky upjatého společenství postupně zamotává do sítí svých vlastních trapasů, přešlapů a drobných lstí.
Vše by snad mohla zachránit veřejná přednáška na téma Veselá Anglie, kterou slíbil připravit na závěr semestru. Nebyl by to ale Jim Dixon, aby se mu i tato možnost nevymkla z rukou a neproměnila se v neodvratnou katastrofu.
Okouzluje jazykem i absurditou
Když Amisův humoristický román roku 1954 vyšel, způsobil v poválečném literárním světě značný rozruh. Autor přivedl na scénu nového hrdinu, který bourá po léta pevné stereotypy a vyvádí zkostnatělou společnost z rovnováhy.
Román okouzlil svým jazykem, charaktery, absurditou a zároveň povědomostí vyprávěných situací. A i když se za téměř 70 let společenský kontext zásadně proměnil, Jimovy zápasy a prohry i zrcadlo, které během nich nastavuje pokrytecké společnosti, baví dodnes.
Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.
Související
-
Nejlepší audioknihy zdarma, o kterých jste určitě nevěděli. Krimi, komedie i audio pohádky pro děti
Hledáte, co poslouchat v autě, k práci, při běhání anebo na dobrou noc? Vybíráme pro vás to nejlepší z mluveného slova dostupného zdarma.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.