Kingsley Amis: Šťastný Jim. Komedie s Pavlem Neškudlou, Viktorem Preissem nebo Hanou Maciuchovou

1. leden 2022

Dramatizace románu klasika britského humoru o mladém učiteli, který svými eskapádami bourá stereotypy a vyvádí z rovnováhy zkostnatělou společnost provinčního města. 

Účinkují: Viktor Preiss, Marek Němec, Helena Dvořáková, Elizaveta Maximová, Ladislav Hampl, Klára Cibulková, Jan Krafka, Pavel Batěk, Jaroslav Vlach, Jiří Knot, Tomáš Pergl, Hana Maciuchová a Pavel Neškudla
Napsal: Vít Vencl
Dramaturgie: Klára Novotná
Překlad: Kateřina Hilská
Zvuková spolupráce: Ladislav Reich, Stanislav Abrahám a Miroslav Tóth
Režie: Vít Vencl
Natočeno: 2020

Když si kdysi mladý student Jim Dixon volil univerzitní obor, rozhodl se pro medievalistiku zkrátka proto, že tam byly nejlehčí přijímačky. A netušil, že ve středověku uvízne „jako v pasti na myši“.

Po studiu se tak sám stává vysokoškolským pedagogem na univerzitě v provinčním městě, kde každý o každém ví všechno, a není tu horšího provinění než se vymykat průměru a vyčnívat z řady. A to se Jimovi, bohužel, děje na každém kroku.

Zamotává se do vlastních trapasů

Horké chvilky zažije během uměnovědného víkendu, který ve svém domě pořádá šéf katedry historie profesor Welch. Nejenže si hned znepřátelí Welchovic nafoukaného syna Bertranda, ale v noci propálí povlečení a přikrývky v hostinském pokuji.

K jeho úžasu mu v zahlazení stop pomůže Bertrandova krásná přítelkyně Christina Callaghanová. Ta se tak stane světlým bodem Jimových dnů, ale zároveň trnem v oku přepjaté a neurotické kolegyni Maragaretě Peelové, která si na Jima dělá nepokrytě nároky.

Vzájemné vztahy postupně houstnou a Jim se uprostřed maloměšťácky upjatého společenství postupně zamotává do sítí svých vlastních trapasů, přešlapů a drobných lstí.

Vše by snad mohla zachránit veřejná přednáška na téma Veselá Anglie, kterou slíbil připravit na závěr semestru. Nebyl by to ale Jim Dixon, aby se mu i tato možnost nevymkla z rukou a neproměnila se v neodvratnou katastrofu.

Okouzluje jazykem i absurditou

Když Amisův humoristický román roku 1954 vyšel, způsobil v poválečném literárním světě značný rozruh. Autor přivedl na scénu nového hrdinu, který bourá po léta pevné stereotypy a vyvádí zkostnatělou společnost z rovnováhy.

Román okouzlil svým jazykem, charaktery, absurditou a zároveň povědomostí vyprávěných situací. A i když se za téměř 70 let společenský kontext zásadně proměnil, Jimovy zápasy a prohry i zrcadlo, které během nich nastavuje pokrytecké společnosti, baví dodnes.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Klára Novotná
Spustit audio

Související