Kepka

Pavel Eisner napsal: „Kdyby Kepkové věděli, co říkají, když se nám představují, bylo by jim hodně nevolno. A přec říkají něco staročeského.“ Příjmení Kepka je zdrobnělina ze staročeského apelativa kep, tj. „lůno“. Původně ovšem nikoli v hanlivém smyslu, bylo to neutrální staročeské lékařské pojmenování, sprostá nadávka se z toho stala až později. Vladimíru Matesovi se v Popravčí knize pánů z Rožmberka podařilo najít i příjmí Ližkepek. Podobně jako kep dopadl i výraz hrma. V lašském nářečí a v polštině je pak kep „hlupák“. Nejvíce Kepků dnes žije v Plzni, celkem jich u nás najdete 575.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 1983, s. 101; V. Mates, Jména tajemství zbavená 3, Praha 2004, s. 211–212; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 227; P. Eisner, Čeština poklepem a poslechem, Praha 1948, s. 151

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.