„Když neprodáte, na co máte, tak se další rok nemáte čím živit,“ říká Vítězslav Gebas. Olympionik, který i pracuje

31. leden 2017

Má bronz z MS 2011 a stříbro z MS 2014. Na olympiádě v Riu skončil bramborový. Od bronzové medaile ho tehdy dělilo jen 13 setin sekundy.

„Na každé jízdě člověk potom vidí několik chyb. Momentů, které jde zlepšit, je hned několik. Mě asi tehdy nejvíc překvapila první protivodná brána. A branka číslo 3, kde mi přišel protiproud. Stačilo, aby mi tam přišla jiná voda a bylo to úplně zadarmo,“ analyzuje olympiádu s odstupem Vítězslav Gebas.

Kloubí nezkloubitelné

Kromě to, že vrcholově sportuje, překvapivě i pracuje. „Na ten režim jsem zvyklý odmala, takže mi to nepřijde.“ Jak říká, ne vždycky se ve vrcholovém sportu daří. „Takže když v daný okamžik neprodáte to, na co máte, tak se další rok se nemáte čím živit.“

Problém taky je to všechno stihnout a slalomář na to už má svůj recept. „Ten rok se dá s předstihem rozplánovat.“ Horší je prý být hlavou v práci a pak se soustředit na vodu. „Chvíli mi to trvalo, než jsem se to naučil. Čistá hlava je důležitá. Když vám při jízdě uteče myšlenka kamkoli, tak uděláte chybu.“

Embed from Getty Images

 

Moje disciplína je náročnější

„Voda je živel a nikdy jí neporučíte. I malý proud má obrovskou sílu a vy nikdy nebudete lepší než ta voda,“ vysvětluje. „Je to o tom umět se rychle rozhodnout. Proto se slalomářům přezdívá mistři improvizace.“ Gebas mluví konkrétně o své disciplíně: single kánoi. V té se na rozdíl od kajaku klečí.

„Moje disciplína je náročnější a zkušenosti tam hrají velkou roli.“ Proto prý světoví závodníci dozrávají ve starším věku. Kromě toho, jízda s jedním pádlem se musí umět. „Netrénovaný člověk jezdí s jedním pádlem pořád dokolečka. To je umění toho záběru. Mně přijde normální, že to jede dopředu.“

autoři: eh , Dalibor Gondík
Spustit audio