Když muž přičichne k józe, tak obvykle zůstane déle než žena, myslí si Václav Krejčík
Je jóga pouhopouhé dýchání a ohýbání těla? Tyto a další předsudky se snaží vymýtit Václav Krejčík. Podle něj je pravá jóga sice náročná, ale na oplátku vám pomůže uspořádat si myšlenky.
Jóga je u nás zatím populární hlavně jako druh zdravého cvičení pro ženy. „V Indii to je ale více mužské téma,“ připomíná Krejčík. „Ve Spojených státech je sál na jógu zase vždy plný z poloviny muži a z poloviny ženami.“
Muži si u nás často představují jógu jako nudné sezení, kde se jen dýchá a nic nedělá. Není tam žádná soutěž a žádné dokazování síly. „Když ale muž přičichne k józe, tak obvykle zůstane déle než žena,“ říká.
Václav Krejčík
Chtěl být učitelem češtiny a francouzštiny. Studoval masovou komunikaci i FTVS. Stal se 1. mistrem ČR ve sportovním aerobiku. Nakonec ale skončil u jógy. A na Filosofické fakultě UK vystudoval jógovou filosofii a etiku. „Byl jsem hodně dynamický a takový těkavý. Až pak jóga mě uklidnila,“ říká dnes.
Power jóga i filosofie
Jóga má mnoho různých stylů. Dokáže tak uspokojit různé lidi. Ať už chtějí cvičit a zlepšit kondici nebo jen relaxovat a uvolnit se.
„Jóga je jenom jedna, ale liší se přístupy k ní. A podle toho ji pak dělíme na power jógu a další,“ vysvětluje Krejčík.
S jogínským klidem
Právě díky józe vypadá Václav Krejčík stále klidný. „Myslím, že jóga dokáže v člověku nechat hluboký pocit relaxace. Poté si už člověk sám skládá život tak, aby v něm byla ta relaxace.“
S postupujícím věkem má člověk tendenci k pohodlnosti. Podle Krejčíka je ale klid z jógy jakousi odměnou. „Způsob dýchání a praxe jógy vede cestou klidu. Dopracujete se k němu sami. Zasloužíte si ho,“ říká.
Jak s jógou na dynamiku dechu? Klikněte na video!
Jak se od sebe liší různé druhy jógy? Jaká je indická filosofie? Jaké bylo indické cestování? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.