Když hrajeme s kluky fotbal, mám džíny nebo tepláky, usmívá se sestra Angelika
Je řádovou sestrou a věnuje se problematické mládeži. „Mají jinou startovní čáru. Mnozí jsou ze sociálně slabých rodin nebo naopak dostávali jen hmotné věci,“ vysvětluje v Blízkých setkáních řeholnice, vyznamenaná Medailí za zásluhy v oblasti výchovy. Podle koho si vybrala řeholní jméno? Jsou podle ní důležité vzory? Chybí dnešním dětem? Jak vybrala chlapce, který s ní šel na Hrad? Co pro ni znamená řeholní hábit? Jak prožívá Dušičky? Byl pro ni otec vzorem?
Když šla na Pražský hrad pro ocenění, rozhodla se vzít s sebou jednoho ze svých svěřenců. „Ocitl se v prostředí, kde nikdy nebyl. Asi nejdůležitější pro něj v tu chvíli bylo, že tam byly významné osobnosti, velcí lidé, a nikdo z nich ho nebral jako outsidera. Za to jsem byla z celé té ceny nejraději,“ vypráví sestra Angelika.
Šla si pro cenu v řeholním hábitu? „Oblékám se podle toho, co dělám. A na přebírání ceny jsem měla jiné šaty, které jsou na největší svátky,“ vysvětluje. „Když ale s kluky jdeme na dříví nebo hrajeme fotbal, tak jsem v džínách nebo teplákách. Oni mě přesto jako sestru cítí, i když jsem v civilu.“
Pro svoje svěřence má sestra Angelika velké pochopení. „Každý z nás má jinou startovní čáru. Problém společnosti je v tom, že se srovnáváme s tím, kam jsme doběhli, a ne s tím, odkud jsme vyběhli. Nejdůležitější je podle mě vztah k nim,“ uzavírá boromejka.
Související
-
Stará se o problémové děti, které bere jako vlastní. Zrcadlo Angeliky Pintířové
Pomáhá tam, kam se jiným moc nechce. Boromejka sestra Angelika svůj život zasvětila Bohu a říká, že jí otevřel nečekané možnosti. Jaké to jsou? A co jí osobně dělá radost?
-
Odejít z řádu? Byly momenty, kdy přišlo jisté zamilování, přiznává sestra Angelika
„Nemohla bych poctivě slíbit, že bych s ním žila celý život.“ Ivana Pintířová v osobním rozhovoru prozrazuje, proč si vybrala jméno Angelika a jaký je život řádové sestry.
-
„Vy jste říkal, že není téma, kterého bychom se nemohli dotknout.“ Jan Kraus u sestry Angeliky
Jak přijmout nevlastního syna? Nečekaně otevřený rozhovor na Dvojce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka