Kde je konec mateřské lásky?
Máma v kalhotách je dokument Ivana Studeného o mužnosti, něze, mateřské lásce a hranicích tolerance. Příběh muže, co v ženském těle bloumal dlouhá léta Evropou, manželstvím i mateřstvím, až se usadil v malém městečku na jihu Čech a našel odvahu být sám sebou.
Malíř, herec, hoteliér, partner, student. Maty hraje víc větších i drobných životních rolí, všechny se prolínají a všechny dohromady tvoří jeden pestrý a často z vnějšku proměnlivý obraz pro čtyři páry očí. Očí nejprve dětských, jen pomalu a postupně zrajících k dospělosti. Může být Maty dál dobrá máma i po té, co svou duši převlékl do kalhot?
Maty není žena, ale nemá penis. Vdávala se dvakrát, víc z lásky než z rozumu. Se svými muži vždy měla, jak říká, otevřený vztah. Druhý manžel, otec jejích čtyř dětí, byl Ital. Seznámili se v Londýně, žili ve Španělsku, ale kvůli nemoci syna se přestěhovali do Čech. Tady se už delší dobu rozhárané manželství definitivně rozpadlo. Období hádek, prosycených kouřem z hašiše a marihuany, nevěr, sexuálních excesů i násilností završil Matin zlomený nos a její rozhodnutí k rozvodu a transici, změně pohlaví.
Bývalý manžel se vrátil do Španělska. Maty zůstala, vlastně zůstal, s dětmi v Českém Krumlově sám. Podstoupil plastiku prsou, bere testosteron, pronajímá pokoje turistům, hraje divadlo, maluje, přihlásil se na uměleckou školu, učí angličtinu, pere, vaří, uklízí a stará se o středoškoláky Philipa, Frederika, Palomu a 9letou Neroli. Maty nemá ve městě moc opravdových přátel, i když se o ní, o něm a jeho rodině často mluví. V malém jihočeském městečku si lidé všímají jakési „citové vyprahlosti“ malé Neroli, která na potkání objímá i neznámé muže, nechápou, jak je možné, že chodí sama do školy i na všechny kroužky.
Dokument je nahlédnutím do všedního života prazvláštní rodiny. Nabízí otevřenou, snad až obnaženou, diskuzi o mateřství, ženství i mužství s penisem i bez penisu.
Více uslyšíme v premiéře pořadu, který nabízíme od 22:00 hodiny na Dvojce ČRo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.