Každý den čtyři hodiny v maskérně. Proměnil jsem se v Jana Antonína Baťu, vzpomíná na film Úsvit Ladislav Hampl
Král Šumavy, Já, Mattoni, Bohéma, Zlatá labuť a nejnověji Úsvit. Herce Ladislava Hampla můžete vidět v řadě dobových filmů a seriálů. Ve filmu Úsvit ztvárnil postavu Jana Antonína Bati. Každý den seděl čtyři hodiny v maskérně.
Děj filmu se odehrává v roce 1937. A Ladislav Hampl je Baťovi neuvěřitelně podobný. „Maskér udělal čtyři odlitky protetické masky. A já jsem trávil v maskérně každý den čtyři hodiny. V české kinematografii se s těmito věcmi člověk nepotká každý den. Psychicky jsem se na to připravil a vydržel jsem to všech sedm dní, aby byl se mnou maskér spokojený.“
Film Úsvit je netradiční v tom, že se točil na kinofilm. Ladislav Hampl se proletěl i v letounu Lockheed Electra, ve kterém létal Jan Antonín Baťa. „Měl jsem možnost sedět na místě, kde seděl Jan Antonín Baťa. Kromě práce tam na stroji psal i básničky a fejetony.“
Padesát převleků v Dokonalé frašce
Ladislav Hampl je také rozhlasovým moderátorem a divadelním hercem. V současnosti ho můžete vidět ve hře Dokonalá fraška. Je to hra o deseti postavách, kterou hrají dva herci.
„Je to tak krásná nabídka, co se herectví jako řemesla týče. Ještě 14 dní před premiérou jsem si při zkoušení s Lucií Štěpánkovou říkal, že to nedám. Každý máme 50 převleků za dvě hodiny. Je to příběh deseti lidí, který se odehrává v hotelu. A ten největší frmol je v zákulisí.“
Související
-
Film Úsvit chytře spojuje nespojitelné
Ve vznikající fabrice se najde mrtvolka dítěte – hermafrodita, a manželka ředitele závodu se pouští do pátrání po rodičích a vrahovi.
-
Ambice jsou medailové, říká Červenka před mistrovstvím Evropy. ‚Španělsko chceme přetlačit,‘ dodává
Jednatřicetiletý rodák z Prahy také zavzpomínal na vystoupení českého týmu na nejslavnějším mezinárodním turnaji World Baseball Classic, kde se svými spoluhráči dokázali porazit Čínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka