Karel Tachovský: Jak poradit panu králi. Hra o touze po dobré vládě

6. červenec 2023

Viktor Preiss, Ota Sklenčka, Ladislav Frej, Petr Čepek, Rudolf Hrušínský, Jiří Adamíra, Radovan Lukavský, Vladimír Ráž, Jan Hartl a další v rozhlasové hře o touze po dobré vládě. Poslechněte si příběh z časů Václava IV.

Účinkují: Viktor Preiss, Ota Sklenčka, Ladislav Frej, Petr Čepek, Jan Vlasák, Rudolf Hrušínský st., Jiří Adamíra, Vlastimil Fišar, Radovan Lukavský, Vladimír Ráž, Jan Hartl, Jiřina Jirásková, Emil Kadeřávek, Vladimír Pospíšil, Gaston Šubert a Ludvík Pozník
Napsal: Karel Tachovský
Dramaturgie: Svatava Růžičková
Hudba: Jan Jirásek
Režie: Josef Melč
Natočeno: 1989

Karel Tachovský ve hře spojil několik epizod z doby, kdy vrcholil králův konflikt s příslušníky vysoké šlechty zformované v tzv. panskou jednotu. Těchto událostí se aktivně účastnili také dva význační vzdělanci své doby – Smil Flaška z Pardubic a právník Ondřej z Dubé – a právě jejich disputace na téma odpovědnosti mocných za správu země prochází celou hrou. Stejně jako sentence ze Smilovy alegorické skladby Nová rada, ve které promlouvají poddaní zvířecí říše. Nastudování textu se v roce 1989 ujal režisér Josef Melč.

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio