Karel Kryl. Malý velký muž, básník s kytarou, legenda protestsongů

Narodil se 12. dubna 1944 do významné rodiny knihtiskařů. Jako malý chlapec musel spolu s rodiči přihlížet, jak rudé gardy rozbíjejí na kusy jejich tiskárnu, a nikdo se jich při páchání tohoto zločinu nezastal. Tento bolestný zážitek do velké míry určil náplň jeho života. Svými písněmi brojil proti bezpráví, totalitě a lidské lhostejnosti. Když v roce 1968 vtrhly do Československa sovětské tanky, napsal nejznámější protestsong té doby: Bratříčku, zavírej vrátka.

Po dvaceti letech německého exilu přijíždí v listopadu 1989 do vlasti. Zpívá před naplněnou sportovní halou a později na balkoně Melantrichu společně s Karlem Gottem národní hymnu. Podle mnohých bylo právě toto vystoupení národního umělce a exilového zpěváka jasným důkazem toho, že komunismus je poražen.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.