Karel Kryl. Malý velký muž, básník s kytarou, legenda protestsongů
Narodil se 12. dubna 1944 do významné rodiny knihtiskařů. Jako malý chlapec musel spolu s rodiči přihlížet, jak rudé gardy rozbíjejí na kusy jejich tiskárnu, a nikdo se jich při páchání tohoto zločinu nezastal. Tento bolestný zážitek do velké míry určil náplň jeho života. Svými písněmi brojil proti bezpráví, totalitě a lidské lhostejnosti. Když v roce 1968 vtrhly do Československa sovětské tanky, napsal nejznámější protestsong té doby: Bratříčku, zavírej vrátka.
Po dvaceti letech německého exilu přijíždí v listopadu 1989 do vlasti. Zpívá před naplněnou sportovní halou a později na balkoně Melantrichu společně s Karlem Gottem národní hymnu. Podle mnohých bylo právě toto vystoupení národního umělce a exilového zpěváka jasným důkazem toho, že komunismus je poražen.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Co má zpěvák David Uličník společného s Karlem Krylem? „Říkal jsem lidem pravdu“
„Když hraju Kryla, tak většinou v původním kytarovém podání. Píseň Lilie je moje nejmilovanější, proto jsem si dovolil do ní sáhnout. Provází mě celým životem,“ svěřuje se.
-
Úžasné životy: Karel Kryl podle herečky Jaroslavy Tvrzníkové
Poprvé se potkali v kantýně rádia Svobodná Evropa v Mnichově, kam oba emigrovali. „Byl uzavřený. Většinou seděl v té kantýně o samotě,“ říká herečka Jaroslava Tvrzníková.
-
Karel Kryl mě děsil, bydlel u nás na gauči, říká o vyrůstání v rodině emigrantů ve Švédsku Hynek Pallas
Jeho otec Jiří Pallas ze švédské Uppsaly vedl hudební vydavatelství Šafrán 78 zaměřené na umělce, kteří byli komunisty zakazovaní, například Vlastimila Třešňáka, Jaroslava Hutku či Karla Kryla.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.