Karas

13. září 2016

České příjmení Karas je motivováno buď názvem ryby (podobně máte příjmení jako např. Štika nebo Kapr), nebo pochází z rodného jména Karel. U nás je příjmení Karas rozšířené, v současnosti jej nosí 3 200 osob.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 81; M. Majtán, Naše priezviská, Bratislava 2014, s. 46; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 195; M. Knappová, Naše a cizí příjmení v současné češtině, Liberec 2002, s. 52; V. Mates, Jména tajemství zbavená 2, Praha 2003, s. 137; J. Svoboda, Staročeská osobní jména a naše příjmení, Praha 1964, s. 196

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.