Kam vyrazit na kole o prázdninách? Zkuste rakouský Mariazell nebo výlet podél Labe

7. červenec 2017
Kam vyrazit na kole o prázdninách? Zkuste Rakousko

Většina lidí je zvyklá trávit letní dovolenou na pláži, ale pokud horko moc nemusíte, jsou výbornou alternativou hory. Nemusíte ani cestovat nijak zvlášť daleko, do sousedního Rakouska totiž můžete vyrazit v létě stejně dobře jako v zimě.

Martin Raufer si zamiloval takřka liduprázdnou oblast na hranici mezi Štýrskem a Dolními Rakousy nedaleko města Mariazell. „Moc se mi líbilo malé městečko Annaberg, které v zimě funguje i jako lyžařské středisko. Lesy mi připomínaly něco mezi Beskydy a Jeseníky, možná proto jsem se tam cítil tak dobře,“ přiznává vášnivý cyklista a redaktor časopisu Velo.

Bezpečnost především

Přesto si ale dopřál jeden den bez kola, a to na výšlap kolem jezera Erlaufsee, odtud lanovkou na kopec a z něho koloběžkou dolů. „Pro cyklistu je to zvláštní zážitek. Nevíte, kde má ta koloběžka těžiště, a tak jsem byl radši opatrný, abych se někde nevyválel.“

Bezpečnost především ale platí i na kole, přilba je podle Raufera nezbytnost. „Nikdy tam nestihnete dát včas ruce, abyste si hlavu při pádu ochránili. Ani v minimální rychlosti. A dětem je v tomhle třeba jít příkladem,“ zdůrazňuje.

Kam vyrazit na kole o prázdninách? V Rakousku můžete kolo přepravovat i unikátním vlakem

200 km podél Labe

A má nějaký tip, kam se vydat v Česku? „Mám rád cyklostezku podél řeky Labe, která vede prakticky až k moři. Můžete jet vlakem do Drážďan a odtud zpět na kole. Přívozy v Hřensku nebo u Prahy jsou romantickým zpestřením, na trase je nulové převýšení, všude spousta občerstvoven. Je to skvělý výlet na dva dny.“

Víc si poslechněte ze záznamu v Archivu pořadů.

Martin Raufer a Daniela Brůhová
Spustit audio
autoři: Daniela Brůhová, Michael Erhart