Jules Verne: Ze Země na Měsíc

16. září 2018

Český rozhlas Dvojka je první rádio, které živě vysílalo z vesmíru. Podívejte se na videozáznam anebo si poslechněte její odražený signál z Měsíce.

V neděli 16. září odvysílal Český rozhlas Dvojka živou rozhlasovou hru na motivy Julese Verna pod názvem Ze Země na Měsíc. Vysílání samotné mohli slyšet nejen posluchači v éteru, přes internet a sledovat pomocí videostreamu, hra byla zároveň vysílána pomocí obří parabolické antény o průměru 10 m a výkonu 1 kW na frekvenci 1296 MHz směrem k Měsíci.

Odražený signál pak mohli slyšet posluchači-radioamatéři po celém světě v místech, kde byl v daný okamžik pozorovatelný Měsíc. Přenos odraženého signálu je přístupný i na YouTube kanálu Dvojky.

Hvězdné obsazení

Dramatizace dvou slavných textů Julese Verna i režie rozhlasové inscenace se ujal Vít Vencl. Ve hře můžete vidět a slyšet herce Kamila Halbicha, Tomáše Pavelku, Marka Němce, Miroslava Hanuše a řadu dalších.

Jules Verne: Ze Země na Měsíc

Žádná válka na obzoru. Národy Nového světa jako naschvál žijí v míru a pokoji. A přitom zrovna teď by se toho dalo v balistice tolik udělat… Členové Gun Clubu v Baltimoru, světově nejprestižnější instituce zabývající se balistikou, stojí před zásadním úkolem – vykonat čin, který bude hodný pokroku 19. století a přitom zůstane věrný dělostřeleckému poslání. Předseda klubu, ctihodný Impey Barbicane, přichází s jedinečným nápadem a navrhuje vyslat dělovou kouli na Měsíc. Tak začíná Jules Verne jedno ze svých nejznámějších vědeckofantastických vyprávění Ze země na Měsíc z roku 1865. Příběh o odvážném balistickém experimentu doplnil o pět let později románem Okolo Měsíce, ve kterém líčí neuvěřitelné vesmírné putování tří hrdinných odvážlivců.

Prvotní záměr vyslat k Měsíci prázdnou kouli změní totiž francouzský vizionář Michel Ardan, který přesvědčí nejen předsedu Gun Clubu Barbicana, ale taky zarytého odpůrce celého projektu kapitána Nicholla, aby spolu s ním na vlastní kůži vyzkoušeli možnosti a úspěšnost celého návrhu. Stávají se nejen dobrodruhy v nekonečném kosmu, ale především vyslanci Země, připravení reprezentovat planetu při možném setkání s neznámou civilizací. Kudy vede a jak probíhá jejich odvážná cesta? Dosáhnou svého cíle? A vrátí se se svými zážitky vůbec zpátky na Zem?

Účinkují:

  • předseda Impey Barbicane - Kamil Halbich
  • doživotní tajemník J. T. Maston - Miroslav Hanuš
  • generál a pokladník James B. Morgan - Jiří Vyorálek
  • major Bilsby - Leoš Noha
  • fregatní kapitán Blomsberry - Zdeněk Velen
  • mladík Cyrus S. Grant - Lukáš Příkazký
  • kapitán Nicholl - Tomáš Pavelka
  • francouz Michel Ardan - Marek Němec
  • novináři - Vasil Fridrich, Strahinja Bučan, Guillaume Narguet

Ruchaři: Petr Šplíchal a Jiří Litoš

Mistři zvuku: Dominik Budil a Tomáš Pernický

Hudba: Jakub Rataj, hrál ansámbl Prague Modern

Dramaturgie: Klára Novotná

Asistentka režie: Dana Reichová

Scénář a režie: Vít Vencl

Natáčeno a vysíláno živě: 16. 9. 2018

Jak vyslat signál k Měsíci?

V České republice existuje prakticky jen jediný člověk, který dokáže vyslat k Měsíci rozhlasové vysílání prostřednictvím radiové vlny tak silné, aby její odraz byl poslouchatelný. Jmenuje se Zdeněk Samek a na zahradě svého domku nedaleko Prahy si postavil obří anténu o průměru 10 metrů. Ta dokáže vyslat k Měsíci radiové vlny na frekvenci 1296 MHz.

Tato anténa vysílala hru na oblohu do prostoru o průměru 7 měsíčních úplňků. Od Měsíce se odrazilo asi 15 % signálu, takže na Zemi se signál vrátil v podstatně zhoršené kvalitě. Protože jedna anténa nedokáže zároveň vysílat a přijímat, přijímal signál z Měsíce pro potřeby Českého rozhlasu František Střihavka pracující s radioteleskopem Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd v Panské Vsi. Musel kvůli tomu ten večer doslova stíhat Měsíc.

Verneovi hrdinové skutečně na Měsíci

Abychom lépe přiblížili kosmické vzdálenosti: Měsíc v tu chvíli byl od Země vzdálen přes 397 000 kilometrů. Celkovou vzdálenost tam a zpět, tedy cca 794 000 kilometrů urazil signál za necelé 3 sekundy. Naneštěstí byl 16. září 2018 kolem deváté hodiny večer Měsíc už jen 11° nad obzorem (obvykle amatéři vysílají, když je aspoň 60°). Do příjmu v Panské Vsi se tak ke konci už projevovalo rušení od původního vysílaného signálu přímou trasou a odrazy od okolního terénu.

„Měsíc měl příliš nízkou deklinaci a hodně amatérů nemůže při takovýchto podmínkách pracovat, protože mají antény stíněny domy či porostem,“ svěřuje se Zdeněk Samek. „Přesto jsem překvapen, jak to prošlo. Osobně jsem očekával daleko horší výsledek.“

Radioamatéři světa na příjmu

A jak signál zachytili radioamatéři ve světě? „Uslyšíte, že u malých stanic ten poslech nebyl nic moc a díky degradaci a nízké elevaci to bylo na hraně detekovatelnosti. Aktivita na pásmu byla nízká z výše popsaných důvodů, jinak se různých experimentů zúčastňuje podstatně více stanic,“ vysvětluje Samek. Klikněte a poslouchejte přímo v mapě!

Jules Verne už má na Měsíci svůj kráter o průměru 146 kilometrů. 190 let od spisovatelova narození došlo k dalšímu milníku – k Měsíci dorazili hrdinové románu Ze Země na Měsíc – prostřednictvím radiových vln šířících signál Českého rozhlasu Dvojky. Ve fotogalerii najdete momentky ze zákulisí, které zůstaly skryty očím kamer.

autor: Petr Sobotka

Související