Josef Baxa: Osobní e-maily v pracovní době? Právo na soukromí tady neplatí
Zveřejnění e-mailové pošty premiéra Bohuslava Sobotky na serveru s rasovým podtextem určitě nemůžeme považovat za veřejný zájem. Na druhou stranu asi každý politik musí tak trochu počítat s tím, že jeho soukromí lidi zajímá.
„To, co bylo zveřejněno, je politický provoz. Nešlo o nějakou intimní nebo ryze soukromou korespondenci,“ soudí Josef Baxa podle toho, co zveřejnila média. „Veřejně činné osoby musí trpět zájem veřejnosti o to, jak se chová. Ale jisté soukromí musí mít i politici,“ dodává.
Na zveřejněné poště mu přijde zajímavé vidět, kdo koho ovlivňuje a kdo reálnou politiku opravdu dělá. Premiér ale teď podle něj není nijak vydíratelný. I když ještě zřejmě všechno zveřejněno nebylo.
Píšete soukromé e-maily v práci?
V této souvislosti je zajímavý i poslední verdikt Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Zamítl stížnost rumunského zaměstnance, který dostal výpověď kvůli používání soukromé e-mailové pošty v pracovní době. Jde o nepříjemný precedens pro každého z nás.
„Případ se dotýká věcí, které jsou obecně pěstovány každým z nás. Je to dáno moderními formami komunikace a střetem prostředí soukromého a pracovního,“ říká Baxa. Myslí tím řešení osobních věcí na prostředku zaměstnavatele: počítači, telefonu nebo třeba i ve služebním autě.
Je soukromí a soukromí...
„Zaměstnavatel musí respektovat soukromí třeba v šatně nebo ve sprše. Na druhé straně má plné právo kontrolovat, jak s jeho prostředky nakládáte. Prostě musíte počítat s tím, že vaše práce může být předmětem kontroly.“
Kontrola ale nemůže být samoúčelná, tedy zaměřená pouze na to, co soukromého si zaměstnanec vyřizuje. Ale pokud udělá klasickou kontrolu, při které zjistí, že si v pracovní době vyřizujete soukromé věci, je to prý něco jiného.
Jak se dívá na plánované navýšení stavu policistů v zemi nebo na rozhodnutí Ústavního soudu a práva vychovávat děti k samostatnosti? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.