Josef Baxa: Etické kodexy politických stran mi připomínají papír na jedno použítí

11. listopad 2013

S předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou jsme se zamýšleli nad odpovědností politiků, kteří ve volbách získali od voličů důvěru a od kterých se očekává, že své sliby z kampaně rovněž naplní.

Jaký má názor na etické kodexy politických stran? Jaké je podle něj riziko rozkladu státu v důsledku nefunkční a nesmyslné legistativy, kterou nelze vymáhat?

Kdo povede Česko po volbách?
Na tuto otázku občané tohoto státu ještě nedostali odpověď. Ptali jsme se našeho hosta, jestli vítězové voleb vůbec chtějí nést odpovědnost. „Otázka není, jestli chtějí. Oni prostě musí. Jinak by do politické soutěže vůbec nevstupovali.“ Nicméně strany naznačovaly, že do vlády nechtějí, nebo že nemají vhodné partnery. Je to tak, že vládnutí není příliš populární? „Jistě není, pokud si jej představíme jako maximální odpovědnost za stav věcí veřejných. Vládnutí ale může být populární v případě rozdělování zdrojů. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale je možné, že někteří usilují o vládnutí přesně tímto způsobem.“

Etické kodexy politických stran
Jejich neustále sepisování je, podle Josefa Baxy, v kontrastu s jejich následným používáním, nebo spíš nepoužíváním. "Připomínají mi papír na jedno použití. Chci zdůraznit, že nepodceňuji etiku ani morálku. Ale my si neklademe otázku, jestli je něco slušné, správné nebo poctivé. I usvědčený lhář chce vidět zákon, který porušil, a neuvažuje v morálních kategoriích. Takže pro začátek by stačilo, kdyby byly dodržovány zákony na prvním místě těmi, kteří je schvalují a mohli by být dobrým vzorem pro ostatní. Sepisování etických kodexů tohle nevyřeší.“

Josef Baxa se v roce 1998 stal prvním náměstkem ministra spravedlnosti a byl jím až do roku 2002, pracoval postupně pro Otakara Motejla, Jaroslava Bureše i Pavla Rychetského. Účastnil se v letech 2000-2001 příprav a prosazení velké novely trestního řádu, založení Probační a mediační služby a v letech 2001-2002 tvorby nového institucionálního a procesního rámce správního soudnictví.
V lednu 2003 jej prezident republiky Václav Havel jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu, jímž je do současné doby. Jako soudce je na tomto soudu mimo jiné předsedou rozšířeného senátu a redakční rady Sbírky rozhodnutí.

"Jak to vidí" vysíláme od pondělí do pátku vždy v čase od 8:30 do 9:00 hodiny. (Přepis pořadu najdete na našich stránkách následující den, zvukový záznam do hodiny po odvysílání.)
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Josef Baxa
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.