Johnsonovi, celebrity, o kterých svět neví. Jan Svatoš natočil dokument o životě neobyčejného páru, který zachytil Afriku před sto lety

1. březen 2018

Dokumentarista Jan Svatoš právě vysílá do světa dokument Archa světel a stínů. Připravoval ho deset let. Snímek vypráví o životě neobyčejného páru Martina a Osy Johnsonových, filmařů a spisovatelů, kteří zachytili Afriku před sto lety.

Dokument Jana Svatoše Archa světel a stínů má podtitul: Pokud Noe zachránil svět před povodní, tak Johnsonovi před propastí času. Američtí filmaři a spisovatelé totiž zachytili Afriku před sto lety takovou, jaká dnes už neexistuje. A po jejich stopách, i s jejich analogovým vybavením se vydal Jan Svatoš.

Celebrity, na které svět zapomněl

Kdo byli Martin a Osa Johnsonovi? „Výjimeční filmaři, o kterých nic nevíme. Právě to, že se na ně zapomíná, mě přivedlo k natočení dokumentu,“ říká Svatoš. „Oni byli ve své době celebritami prvního řádu. Martin pak bohužel zemřel, takže už nestihli mít děti. Nemají tak nikoho, kdo by se o jejich odkaz staral.“

Johnsonovi žili a točili v Africe pět let. „Díky nim mají mnohé domorodé rodiny památku na své předky. Museli mít obrovskou odvahu, postavit se s kamerou před neznámý svět. Podle historek lovců čekali lidožrouty a zvířata, která je budou napadat. Pak zjistili, že před nimi utíkají. Osa se naučila pilotovat letadlo a s puškou jistila manžela při filmování.“

Logo

Dnešní změny předpověděli

Johnsonovi pochopili, že místa, která točí, se budou proměňovat. Martin dokázal předpovědět, že nosorožci z východní Afriky vymizí. „Dnešní svět trpí přemírou informací. Doba Martina je nesmírně inspirativní. Člověk dělal míň obrázků, a více o nich přemýšlel,“ uvažuje Svatoš.

„Když Martinovy fotky ukazuju na výstavách, tak jim nehádají sto let. Mají v sobě něco nadčasového.“ Dnes Johnsonovi skoro nikdo nezná. „V Africe vůbec ne, v USA pár fajnšmekrů a jeden archivář v Kongresu.“ A to by měl dokument Jana Svatoše změnit.

Logo

Výlet do Afriky proti proudu času

Jan Svatoš ve svém dokumentu cestoval zpět. Nejen v časové ose osudů Johnsonových, ale i techniky, se kterou tam museli pracovat. Podařilo se mu třeba objevit vesnici uprostřed pralesa, kde si Johnsonovi postavili temnou komoru.

Do Afriky poprvé cestoval v roce 2007. O tři roky později se vydal na 40 dní fotit Afriku postaru. „Bylo to zpomalující, ale ta stará technika má stále co říct,“ uvažuje dokumentarista. „Nejvíc mě v Africe potěšilo setkání s rangery.“

Postavili tam pomník padlých rangerů, které zabili pytláci. Převládá představa, že Keňanům je příroda ukradená. Afrika si už uvědomuje, že její bohatství je v přírodě.“ A jaký je život v Africe? „Je jiný. Když u nás někdo zemře, lidé se zeptají, kolik mu bylo. V Africe se zeptají, jaký měl život. Oni nepřepočítávají.“

Martina Kociánová a Jan Svatoš

S kým se při natáčení dokumentu setkal? Bylo objevování osudu Johnsonových překvapivé i pro Američany? V čem ho Afrika nadchla a v čem zklamala? Více uslyšíte v archivu.

autor: zk
Spustit audio