Jistebnická 13 – dechovka z kraje rybníků

15. březen 2015

Dechovka s duší. Tvoří ji bývalý kostelník, muž na mateřské opravář hudebních nástrojů nebo člověk se srdcem na baterky. Navíc se sólovým čelistou. Hudebníků v ní není 13, ale 17. A na zkoušky se sjíždějí odevšad.

Jistebnická 13, malá dechová hudba vznikla v roce 1999 v Jistebníku na Novojičínsku. Od prvních dní její existence stojí za kapelnickým pultíkem učitel hudby, profesionální tubista a opravář hudebních nástrojů Ladislav Mariáš.

Ví se o něm, že je pohodář. Jako správný kapelník se málokdy rozčílí, ale když už, tak to stojí za to. Obvykle praští o zem svou tubou. Výhodou je, že Láďa, jak mu všichni říkají, je opravář hudebních nástrojů: co si rozbije, to si po nocích zadarmo opraví.

Složení kapely

V Jistebnické 13 hraje celkem 14 stálých muzikantů a 3 zpěvačky, takže jich není 13, ale 17. Každý z nich je něčím výjimečný. Je tady Miroslava Halatová, sbormistryně pěveckého sboru z nedalekých Klimkovic, která hraje na akordeon.

Za bicími nástroji sedí Mirek Mruzek, muž na mateřské dovolené, který na každou zkoušku jezdí do Jistebníku až z 35 km vzdálené Píště na Opavsku u polských hranic.

Na klarinet hraje Tomáš Petráš z nedalekých Olbramic, kterému se říká „Muž na baterky“. Jednu jeho srdeční komoru pohání elektrická pumpa a baterky, které ho drží při životě, nosí v brašně přehozené jen tak přes rameno.

Es klarinetistou je Jan Lubojacký. Umí to co muzikanti ocení, aranžuje zajímavé skladby. Když hráči objeví něco zajímavého, stačí říct: „Honzo, napiš to pro nás.“

muzikanti z Jistebnické 13 jdou na to

Doprovodným trumpetistou je Lumír Martiník z Olbramic. Poctivý stolař byl donedávna také dlouholetým kostelníkem, pak se nepohodl s novým farářem a se smutkem v duši pověsil kostelničení na hřebík.

Na tenor hraje Pavel Mariáš a na baryton Tomáš Mariáš. Jsou mladšími bratry kapelníka a stáli při založení dechovky.

Zvláštností Jistebnické 13 je kapelníkův syn Ladislav Mariáš mladší. Studuje hru na čelo na pražské konzervatoři. A když nehraje na trubku, pak se stává něčím výjimečným, nikdo v okolí totiž nemá ve své dechovce sólového čelistu.

Šestnáct let třináctky

Zajímavých hráčů i zpěváků je více, každý je něčím ojedinělý, výjimečný a svou osobností maličkou dechovku doplňuje. Je jasné, že kdyby nebylo dobré party, lásky k lidové dechové muzice, podpory místního obecního úřadu, pak by se Jistebnická 13 nejspíše neodžila 16 let od svého založení.

Záznam ostatních dokumentů Dvojky najdete v iRadiu.

autor: Artur Kubica
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?