Jiřina Šiklová: Lidí s minimálním příjmem je u nás málo

17. září 2014

Stále větší rozdíly mezi sociálními vrstvami české společnosti? Tak se projevuje každá kapitalistická společnost. Navíc se postupně vytrácí střední vrstva.

Studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí srovnávala životní úroveň v roce 2002 a 2012. Spokojených a nespokojených bylo podle ní stejně. Těch spokojených ale nadprůměrně přibylo.

Jiřina Šiklová tvrdí, že jde o normální jev, který popsal už Karel Marx. Tedy, že se v kapitalismu postupně stále víc rozevírají sociální nůžky.

„Sociální rozdíly mezi lidmi jsou prostě větší. Celkově ale u nás úroveň není tak špatná. Těch, kteří mají minimální příjmy, je tady poměrně málo. Samozřejmě že většinou to jsou staří lidé, kteří si nestihli včas přivydělat na stáří.“

Čtěte také

Postupně se ale z naší společnosti vytrácí střední vrstva. „Přitom právě ze středních vrstev se rekrutují ti, kteří následně společnost vedou. Všimněte si, že děti bohatých ty ambice často nemají.“

Chybí nám etika a morálka

„Etika by měla v naší společnosti hrát rozhodně větší roli,“ říká socioložka. „Etika je ale jen nauka o morálce. Člověk by měl žít podle zvnitřnělé etiky. Pak mluvíme o morálce a jejich principech. To ale neděláme.“

Je prý dobré si uvědomit, že pokud jsme někdy v životě udělali něco, na co nejsme zrovna hrdí, je to pouze naše odpovědnost. „Za svůj život jsme totiž plně odpovědní. Nemůžou za to ani naši rodiče ani politici, na které často nadáváme.“

Negativní přístup stále převažuje

Pokud přehazujeme svou vinu na někoho jiného, je to logicky pohodlnější. „Takový člověk nemusí zpytovat svědomí. Nemusí nic napravovat. Prostě za to můžou ti druzí.“

Nejlépe se prý člověk učí příkladem. Musíme více zdůrazňovat pozitivní, ne negativní věci kolem nás. Socioložka ale přiznává, že je to hodně těžké. U lidí totiž převažuje touha slyšet to negativní. „Oni si totiž vždy řeknou, že to špatné by sami nikdy neudělali.“

Jak vzpomíná na Petra Příhodu, komentátora a psychiatra, který nedávno zemřel? Jak se dívá na oblasti, které by měla mít v působnosti nová eurokomisařka Věra Jourová? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , Jiřina Šiklová , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.