Jiřina Šiklová: Averzi vůči uprchlíkům mají především starší ročníky. České rodiny ale také posílaly ty nejsilnější za výdělkem do USA

30. říjen 2015

Socioložce se nelíbí, že lidé při pohledu na fotografie uprchlíky nerozlišují. A jenom si stěžují, že jsou to jen mladí, silní muži. Kde mají děti?

„Vždycky, když někdo prchá, pošle tam člověka, který je schopný vydělat peníze a pak zajistit rodinu.“ Jiřina Šiklová připomíná odchod Čechů za prací do Ameriky. „Taky šli vždycky ti nejlepší, nejsilnější, kteří když vydělali peníze, si tam vzali rodinu. Anebo se vrátili a tu rodinu tady zachránili.“

Averze starých

Totéž je podle ní třeba s Ukrajinci. Socioložka taky připomíná, že averzi vůči uprchlíkům „mají především starší ročníky“. Zatímco mladší ročníky s většími cestovatelskými zkušenostmi s tím nemají takový problém. Šiklová sama se zúčastnila několika „uprchlických“ demonstrací.

„Je až s podivem, kolik lidí vám pak začne psát velice vulgární, nenávistné e-maily. Jako bych to já zapříčinila,“ svěřuje se. „Je zajímavé, že se vám objevuje argumentace, jako bývala za bolševika.“ Šiklová především naráží na teorie, že uprchlická krize je nástroj USA na ovládnutí Evropy.

Nerozlišujeme informace

„To jsou ovšem informace převzané z Aeronetu, což je ruské vysílání pro nás. Ale lidé nerozlišují, odkud to je.“ Podobně se podle Šiklové taky zaměňují obrazové informace. Do obrázků uprchlíků ze Sýrie se mísí obrázky lidí prchajících z Eritreje.

Čtěte také

„Míchá se tady problematika Syřanů, to jsou ti bílí z oblasti, kde vzniklo křesťanství, s obrázky, jak utíkají černoši na člunech odněkud z Eritreje. Nevím přesně kam,“ vysvětluje. „Nikdo nevysvětlí, že v Eritreji se děje něco jiného a že v Sýrii je to pokračování jejich občanské války.“

Jako před 100 lety v Evropě

Nikdo prý nevěnoval pozornost tomu, co se dělo v Sýrii už před 20 lety. Dohlédneme jen na arabské jaro. Už předtím státy v této oblasti dělaly to, co dělaly evropské státy po první světové válce. Snažily se najít vlastní sebeurčení. „Naši politici nevysvětlují, oč tu jde,“ stěžuje si socioložka Jiřina Šiklová.

Migranti

Politici bez koncepce

Sama si o migrační krizi čte v zahraničních časopisech. „Politici by jasně měli říci: My budeme vracet lidi, kteří neprokáží, že sem přicházejí z politických důvodů.“ Atmosféra v české společnosti by se pak uklidnila. Protože bychom měli jistotu, že ekonomické migranty vrátíme. „Ale tohle nikdo z politiků neřekl. Obávám se, že ani žádnou koncepci nemají.“

Proč jsme podle Šiklové národem, který nezná ani svou minulost? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Jiřina Šiklová , kko , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.