Jiřímu Černému vozil desky ze zahraničí Karel Gott
I díky nim mohl známý hudební kritik napsat knihu o Beatles, aniž by je slyšel. Původně byl totiž sportovním redaktorem.
Když jako dítě seděl na houpacím koni a zpíval „U našich kasáren, stojí v noci stráž“ a bavil své okolí, nikdo netušil, že písničky se stanou jeho osudovou vášní.Byl to právě Jiří Černý, kdo ve svém rozhlasovém pořadu Dvanáct na houpačce představil našemu národu Beatles, Rolling Stones nebo Karla Kryla.
Pomoc Karla Gotta
Kdysi mu desky ze zahraničí vozil i Karel Gott, takže i díky nim mohl napsat knihu o Beatles, aniž by je v životě viděl. S písní Běž domů, Ivane ale přišel zákaz pořadu. Vznikly tak slavné Diskotéky Jiřího Černého, při kterých se sice netančilo, ale poslouchalo. S těmi ostatně objíždí Českou republiku dodnes.
Původně sportovní redaktor
Byl to taky právě Jiří Černý, kdo z balkónu Melantrichu oznámí národu rezignaci generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše. Původní profesí sportovní redaktor považuje novinařinu za svou celoživotní výhru, i když celou svou kariéru hudebního kritika by prý vyměnil za to, kdyby mohl hrát v cimbálovce třetí housle.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...