Jiřímu Černému vozil desky ze zahraničí Karel Gott

21. březen 2015
Jiří Černý

Když jako dítě seděl na houpacím koni a zpíval: „U našich kasáren, stojí v noci stráž,“ a bavil své okolí, ještě nikdo netušil, že písničky se stanou jeho osudovou vášní. A nikdo také nemohl vědět, že to bude právě on, kdo z balkónu Melantrichu oznámí národu rezignaci generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše.

Byl to právě hudební publicista Jiří Černý, kdo ve svém rozhlasovém pořadu Dvanáct na houpačce představil našemu národu Beatles, Rolling Stones nebo Karla Kryla.

S písní Běž domů, Ivane ale přišel zákaz pořadu, a tak vznikly slavné Diskotéky Jiřího Černého, při kterých se sice netančilo, ale poslouchalo. S těmi ostatně objíždí Českou republiku dodnes.

Povolání současná i minulá

Původní profesí sportovní redaktor považuje novinařinu za svou celoživotní výhru, i když celou svou kariéru hudebního kritika by vyměnil za to, kdyby mohl hrát v cimbálovce třetí housle.

V Současnosti také Jiří Černý moderuje svůj vlastní pořad Klub osamělých srdcí seržanta Pepře na Českém rozhlasu Dvojce. Název pořadu připomíná desku oblíbených Beatles Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band.

Přátelství s Karlem Gottem

Kdysi mu desky ze zahraničí vozil také Karel Gott, i díky nim mohl Jiří Černý napsat knihu o Beatles, aniž by je v životě viděl.

Shodou okolností se dnes oba setkávají na vlnách Dvojky, kde každý moderuje svůj vlastní pořad. Kromě Klubu osamělých srdcí i Zpátky si dám tenhle film, který moderuje právě Karel Gott.

Poslechněte si pořad ze záznamu v iRadiu.

Spustit audio
autor: Filip Lukeš