Jiřímu Černému vozil desky ze zahraničí Karel Gott

21. březen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Černý při natáčení Stříbrného větru

I díky nim mohl známý hudební kritik napsat knihu o Beatles, aniž by je slyšel. Původně byl totiž sportovním redaktorem.

Když jako dítě seděl na houpacím koni a zpíval „U našich kasáren, stojí v noci stráž“ a bavil své okolí, nikdo netušil, že písničky se stanou jeho osudovou vášní.Byl to právě Jiří Černý, kdo ve svém rozhlasovém pořadu Dvanáct na houpačce představil našemu národu Beatles, Rolling Stones nebo Karla Kryla.

Pomoc Karla Gotta

Kdysi mu desky ze zahraničí vozil i Karel Gott, takže i díky nim mohl napsat knihu o Beatles, aniž by je v životě viděl. S písní Běž domů, Ivane ale přišel zákaz pořadu. Vznikly tak slavné Diskotéky Jiřího Černého, při kterých se sice netančilo, ale poslouchalo. S těmi ostatně objíždí Českou republiku dodnes.

Původně sportovní redaktor

Byl to taky právě Jiří Černý, kdo z balkónu Melantrichu oznámí národu rezignaci generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše. Původní profesí sportovní redaktor považuje novinařinu za svou celoživotní výhru, i když celou svou kariéru hudebního kritika by prý vyměnil za to, kdyby mohl hrát v cimbálovce třetí housle.

autoři: Jitka Novotná , Jiří Černý , Filip Lukeš
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser