Jiří Tichota kvůli muzice v 18 letech utekl z domova
Otec nesouhlasil, aby jeho hlavním povoláním byla hudba. „Ke kytaře jsem se dostal jen proto, že tatínka na tři roky zavřeli komunisti,“ říká Jiří Tichota, kytarista, loutnista, muzikolog a spoluzakladatel Spirituál kvintetu.
V 18 odešel z domova, protože otec mu řekl, že buď půjde kytara, nebo on. „Tak jsme šli oba,“ vzpomíná po letech nehodný syn. Protože ale hodně cvičil a vyhrával i celostátní soutěže ve hře na kytaru, tatínek se s ním nakonec smířil.
Dělník v chemičce
Přes profesi dělníka v Neratovické chemičce se Jiří Tichota dostal ke studiu vysoké školy. Porotože se ale po vojně změnily politické poměry, mohl jít studovat vysněnou muzikologii. „Už při přijímačkách jsem byl odborník na kytarové tabulatury, kterými se u nás nikdo moc nezabýval,“ vysvětluje okolnosti svého přijetí.
Amatérští folkaři
Spirituál slyšel poprvé už v roce 1952. Skupinu Spirituál kvintet (původně kvartet) založil v roce 1960 a od té doby je jejím vedoucím. Podle Jiřího Černého se toto uskupení stalo zakladatelem folku u nás, ačkoliv slovo folk ve svých začátcích vůbec neznali.
„Byli jsme přesvědčení amatéři. Měli jsme velmi slušná zaměstnání, takže jsme se nemuseli přizpůsobovat vkusu posluchačů,“ objasňuje Jiří Tichota důvod originality svého hudebního tělesa. Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu.
Související
-
Jiří Tichota: Zpívali jsme o svobodě a touze žít jako člověk
Jiří Tichota, muzikolog, loutnista, kytarista a zpěvák vnesl do tehdejšího Československa spirituály americkou lidovou hudbu. Už 58 let hraje v kapele Spirituál kvintet.
-
Spirituál Karla Zicha
Talent, píle a mimořádný hudební kumšt. Na druhé straně pop-music, členství v KSČ a vztah udržovaný kvůli dětem. Jako by tu něco nehrálo. Poslechněte si dokument ze...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.