Jiří Šlitr. Geniální, osobitý a nenahraditelný

Jiří Šlitr se narodil 15. února 1924 v rodině učitele kreslení. Od dětství se věnoval kresbě a také klavíru, ke kterému Šlitra přivedla maminka. Láska k hudbě se tak stala osou života mladého muže, který prokazoval od počátku tak mimořádný talent, že už jako student na gymnáziu v Rychnově nad Kněžnou založil úspěšný poloprofesionální dixieland. Jiří Šlitr na otcovo přání sice vystudoval práva, ale po skončení studií mu předal svůj diplom a stal se profesionálním hudebníkem.

Díky Miroslavu Horníčkovi se Šlitr v roce 1957 seznámí s nadaným textařem a zpěvákem Jiřím Suchým, a tím začíná slavná kapitola v dějinách československé populární hudby. Dvojice Šlitr a Suchý chrlí jeden hit za druhým a interpreti jejich písní patří k těm největším pěveckým hvězdám doby.

Toužil uvést muzikál v Americe

V roce 1959 zakládá Šlitr se Suchým hudební divadlo Semafor a uvedou zde svoji vlastní hru s názvem Člověk z půdy. Fenomenální úspěch u nadšených fanoušků nového divadla přinese jejich první hře 228 repríz a písně Včera neděle byla nebo Pramínek vlasů jsou dodnes milovanými evergreeny. Jiří Šlitr se postupně oprostil svého ostychu a začal dokonce vystupovat na scéně ve dvojici s Jiřím Suchým.

Jeho prkenný herecký projev a tichý nejistý hlas diváci ocenili jako originální klaunskou polohu a Šlitr se stal miláčkem publika. Velkým snem Jiřího Šlitra bylo uspět se svojí hudbou, nejlépe s muzikálovým projektem, na zahraničních pódiích, ideálně v Americe. Pohnutá doba konce 60. let poznamenaná vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa udělala jeho ambicím čáru přes rozpočet.

Život ukončil unikající svítiplyn

Hořký konec oslnivé kariéry hudebního skladatele, hudebníka, herce a osobitého výtvarníka přinesl poslední vánoční svátek roku 1969. Jiří Šlitr poobědval se svojí rodinou a odešel se slovy, že si musí ještě něco zařídit. Svým blízkým pustil na rozloučenou desku s písní Jo, to jsem ještě žil.

Domů se ale již nikdy nevrátil, protože se otrávil ve svém ateliéru svítiplynem, unikajícím z plynového topení. V ateliéru vedle Šlitra ležela na lůžku jeho osmnáctiletá milenka. Bolestná tragédie předčasné a zbytečné smrti Jiřího Šlitra uzavřela oslnivou uměleckou éru 60. let a celou společností se rozlezla šedá plíseň normalizace.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Lucie Konášová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.