Jiří Hlaváč: 28. říjen je svátek republiky. Ne prezidenta

26. říjen 2016

Máme všechny informace k posouzení aféry kolem státních vyznamenání a návštěvy dalajlámy?

„28. říjen je svátkem nejen naší státnosti, ale taky suverenity,“ myslí si Jiří Hlaváč. „Teď tady máme neochotu a přetahovanou z jedné i druhé strany. To je mi líto. Tady má jít o pravdu, která vítězí. To je pro mne poselství pro 28. říjen. Já chci žít jako suverénní občan suverénního státu. Chci žít v pravdě!“

Cosi chybí

V celé situaci kolem (ne)vyznamenání Jířího Bradyho mu chybí vysvětlení, jak toto nedorozumění vzniklo a co se doopravdy stalo. Sám Hlaváč zastává tři základní postuláty: slušnost, objektivita a korektnost. „Těmi se řídím celý život tak, aby navíc pravda vítězila. Nejraději tedy zvítězila.“

Dají medaili

Jiří Brady, který prošel terezínským ghettem a pak své zkušenosti předával dalším s varováním před návratem totalitních režimů, Řád T. G. Masaryka z rukou prezidenta 28. října nedostane. Od premiéra ale dostane medaili Karla Kramáře. A nejen ji. V reakci se ale někteří politikové nechtějí vůbec zúčastnit udělování státních vyznamenání ve Vladislavském sále.

Čtěte také

28. říjen je něco víc...

„Souhlasím s názorem, že jde o svátek republiky, ne prezidenta Zemana. Oslavy české státnosti tady byly dřív, než kterýkoli z novodobých prezidentů. Mějme úctu alespoň k některým klíčovým událostem a osobnostem naší země,“ říká Hlaváč. „Já chci žít v prostředí, které mohu sám ovlivnit, a taky si jen tak nezadat. Platí to pro každého z nás, politika i občana.“

Jiří Brady (uprostřed) s manželkou Terezou přiletěli 23. října do Prahy. Ministr kultury Daniel Herman vpravo.
autoři: lup , zis , Jiří Hlaváč
Spustit audio